Změnit zemi:

Řecko

Řecko – nejoblíbenější destinace mluví sama za sebe

Athény, Peloponés, starověká Thrákie, panenské Egejské ostrovy, turisty vyhledávaná Kréta a Korfu. Ať se turista nakonec rozhodne pro jakoukoliv část Řecka, tato historií opředená země ho vždy vtáhne do svojí atmosféry bílých domků, prvotřídně upraveného masa a možností poznávání nejstarších evropských kultur na každém kroku. V Řecku se zkrátka ani nelze nudit.

Kráčet dějinami při každém krůčku

Řecko se dlouhodobě pohybuje na úplné špici tabulky nejoblíbenějších destinací českých turistů, a to i přesto, že zde pro našince není nejlevněji. Ještě do poloviny 19. století leželo mnoho zásadních řeckých památek zakopáno v zemi a čekalo na své objevení předními světovými archeology. Jejich práce byla až do dnešních dnů tak intenzivní, že každá menší vesnička nebo ostrov mají svou bohatou historii. Historicky cenné artefakty leží na březích moře, uprostřed skalnatých hor i v lesích. K většině památek jsou pořádány komentované prohlídky nebo zájezdy, a Řekové dávají rádi najevo svou národní hrdost spojenou s mocnou říší a množstvím pamětihodností. Ostatně, hlavní řecké archeologické muzeum je jedním z mála, které vystavuje pouze národní artefakty. Zahraniční díla by se sem ani nevešla, tak bohatou má řecko historii a tradici.

Nejlepší pláže i tradiční pohostinnost

Řecko je mezi turisty oblíbené i pro své středomořské počasí – letní slunné dny jen málokdy překazí přeháňka, navíc řecké moře patří mezi vůbec nejčistší na světě. I když se vydáte loďkou na projížďku na širé moře, nejméně v třímetrové hloubce stále rozeznáte všechny detaily na dně. Řecko má přes 400 pláží označených modrou vlajkou nejvyšší kvality a řadí se tak společně s Itálií na pomyslný vrchol v počtu nejlepších pláží světa. Řekové jsou velice pohostinní, ti městští rádi dávají najevo „že na to mají“. Jsou si vědomi, kolik peněž jim každoročně do státní kasy přinese cestovní ruch, takže se k cizincům chovají s úctou ale ne příliš vlezle. Pohostinnost Řeků žijících na vesnicích je až nakažlivá, a pokud navštívíte některou místní rodinu, nejspíš se vás pokusí nacpat jako Mařenku s Jeníkem. A pokud začnete chválit tradiční řecké víno i pálenky, můžete se zde „zaseknout“ i na několik týdnů. Je vhodné mít ale stále na mysli, že kromě athénských zbohatlíků jsou Řekové většinou chudí, a ačkoliv rozdávají ze svého, sami na nějaké radovánky nejspíš nemají.

Olivovníků a svátečních průvodů je dostatek

V Řecku se cestuje s pomocí lodní dopravy, pojem „čerstvé“ ryby tu znamená právě z moře vytažené nikoliv aktuálně rozmražené, a olivový olej i olivy naložené v lecčems jsou k zakoupení na každém kroku. Jen na Korfu rostou 3 miliony olivovníků, svůj vlastní keř má každá venkovská rodina. Během dovolené potkáte v ulicích nejméně jeden slavnostní průvod, neboť Řecko rádo slaví své četné náboženské svátky. Pokochat se tak můžete tradičními řeckými kroji, lidovým uměním i hudbou.

Dovolená.cz