Výlet na Olymp

Olymp – výlet pro zdatné, kteří touží po dokonalém zážitku

Výstup na bájný Olymp je tipem pro zdatné turisty, kteří touží po neotřelém zážitku na celý život. Výlet s průvodcem nabízí takřka každá cestovní kancelář, nejblíže to sem mají ti, ubytovaní na Olympijské riviéře. Po vlastní ose se k sídlu bohů můžete vydat pouze v případě, že máte trasu již řádně prošlápnutou.Olymp Řecko

Přivstat si a šlapat hodiny a hodiny

Není nad to přesvědčit se na vlastní kůži jak složité je se na vrchol Mytikas vůbec dostat. Navíc se po tak náročném pochodu ještě pokoušet krást oheň... Průvodci upozorňují, že vrchol Olympu se krátce po poledni často zatáhne a už nenabízí tak krásný výhled. Je proto nutné se na výšlap vydat již velmi brzo ráno se svítáním a počítat s pěti hodinami výstupu. První část výstupu není obtížná, až do výšky 2886 metrů vede více méně upravená cesta po kamenných chodnících, do záchytného bodu – sedla Skala - se musí nakonec projít ještě kamennou sutí. Na cestě je několik záchytných bodů, není ale třeba se vzdávat před cílem, a spokojit se s nimi. Ačkoliv je při výstupu nutné počítat především se spalujícím sluncem a zvýšenou prašností, překrásný výhled na celé pohoří Olympu a rozprostírající se moře tlačí návštěvníky výš a výš. Vidět je i celý Soluňský záliv a údolí řek Pinios a Aliakmon.

Samotný vrchol? Hodinu šplhání

Hlavní hřeben olympijského pohoří je tvořen sedmi vrcholy, a ten, kdo dojde až na rozcestí, u kterého je nutné se rozhodnout, většinou zvolí výstup na nejvyšší Mytikas (2917 metrů). Vrchy Stefani (2911) a Skolios (2903) jsou sice jen o pár málo metru nižší, můžete si být ale jisti, že je v nohách ucítíte. Poslední část výstupu na nejvyšší bod je už značně náročná. Šplhání po skalních útesech stěnách stále nahoru a dolů je bezpečné, ale velmi namáhavé a trvá kolem hodiny. Vysokohorští turisté jsou ale po jeho zdolání odměněni nejen dobrým pocitem vlastního překonání, ale i pohledem na národní park, kterým bylo celé okolí hory prohlášeno v roce 1938.

Pokračujte na:
Dovolená.cz