Speciality řecké kuchyně

Proměňte nudnou dovolenou v gurmánský výlet!

Řecká kuchyně je jednou z nejslavnějších a nejvyhledávanějších v celé Evropě. Ovlivněna orientální kuchyní je silně kořeněná. Upřednostňuje masité a mastnější pokrmy, které se s pravidly diety slučují jen občas. Narozdíl od české kuchyně se ale všechny pokrmy smaží na vysoce kvalitním olivovém oleji a jídlo má vysoký obsah zdravých živin. Základem většiny pokrmů je jehněčí a skopové maso. Méně vepřové a drůbeží. Griluje se na dřevěných uhlíkách, a pokud si objednáte v nějakém přístavním městečku rybu, věřte, že bude maximálně čerstvá. Čerstvé je i místní ovoce a zelenina, kterého si můžete na místním trhu nabrat plné tašky.

Co k pití?

Řekové zapíjejí jídlo klasicky vodou (neró), ale především svým vlastním vínem (krasí). Určitě nevynechejte Retsinu – řecké zakonzervované víno, do kterého se kvůli trvanlivosti přidává smola. Z bílých vín se pije Pallini, Svatá Helena nebo Kambas, červené je třeba Mavrodafné. Kdo rád něco tvrdšího, určitě nepohrdne řeckou  národní lihovinou Ouzo (chutná po anýzu) či Rakijí. Samozřejmostí je i jedna z nejznámějších brandy světa – řecká Metaxa. Pivaři nejsou na dovolené v Řecku ochuzeni, vedle dováženého Heinekenu se pije i místní Mythos, který trochu chutná po ořechách.

Ze staré řecké kuchyně Dovolena.cz doporučuje:


Jako předkrm
Kreatópita – lahodná paštika z masa
Dolmadákia – vinné listy plněné masem a rýží

Polévka
Avgolémono – rýžová polévka s vejcem a citrónem

Hlavní chod
Keftédes – masové knedlíčky
Suvlákia – masové špízy
Sutsukákia – zapečené masové klobásy
Pastítsio – nákyp z makaronů
Musaka – brambory s mletým mase a lilkem

Příloha
Melitsánes – místní druh hub
Choriátiki saláta – míchaný salát se sýrem
Tsatsiki – krájená okurka s bílým jogurtem a česnekem

Dezert
Baklavá – koláč z medu přelitý sirupem a posypaný mandlemi
Kataifi – závitek s ořechy a sirupem

Zajímavost: Řecká kuchyně je více než 3 000 let stará. Dodnes se vaří dle původních receptů např. studená mrkvová polévka, plněné lilky, avokádová šlehačka nebo variace ze sýru fetta. Řecko dalo světu gyros a koupit zde kousky masa v řeckém chlebu lze na každém rohu. Ceny jsou ale většinou oproti České republice o něco vyšší, stejně tak ale kvalita masa i přídavných surovin.

Pokračujte na:
Dovolená.cz