Změnit zemi:

Indie

Klidná a silná Indie

Exotickou Indii navštíví ročně tisíce turistů, někteří se její přírodní krásy i jedinečnou kulturu rozhodnout obdivovat i několik měsíců. Druhá nejlidnatější země světa se začala pomalu rozvíjet již 3 000 let před počátkem našeho letopočtu, všech 28 spolkových států dnes proto nabízí tisícovky turisticky zajímavých míst. Vysoké hory na severu, teplé moře na jihu, horské ledovce i poušť – to všechno je Indie, přírodně i kulturně bohatá země, ve které lze přespávat jen tak pod širým nebem.

Himaláje, Nílgiri, poutní Tirumala a další...

Sever Indie přirozeně obepínají Himaláje s druhou nejvyšší horou světa K2, středozemský Haidarábád je plný klevetících trhů a bazarů, na kterých se dá koupit takřka vše, jižněji ležící Hampi je zase poklidné území nasáklé hinduistickou tradicí, jenž je poseté troskami z původního státu Vidžajanagar. Tirumala, město ležíc poblíž Koromandelského pobřeží, je poutním místem, na které ročně míří tisícovky věřících,  tradiční indickou jógu se od mistrů můžete naučit více na jih v oblasti Puduččéri.

Horská oblast Nílgiri je zahalena čajovými plantážemi a přírodními parky, příznivci klidné plavby si nesmí nechat ujít vyjížďku na řekách v oblasti Kerala. Mohutné paláce maháradžů i velkolepé památky indické kultury se nacházejí po celé zemi- historický chrámový komplex se nachází třeba v jižně položeném Madurai nebo v Maisúru. Čerstvě vylovených ryb a nádherných pláží si lze zase užívat v turisticky rušném středisku Góa.

Chudá země plná zvířat

Indie je zemí protikladů a kruté krásy – stovky dechberoucích památek i přírodních scenérií jsou vykoupeny chudobou obyvatelstva i nerozvinutou zdravotní péčí. Duchovní svět zde má zásadní místo, a ač Indové mnohdy nemají ani na boty, vše tu mimo největší velkoměsta neustále září barvami a žije poklidným duchem. Indové jsou chudí, ale čestní, a pokud to někdo opakovaně okrádá turisty, tak jsou to opice. Vlastní veletrh tu mají velbloudi, v Západním Ghátu se volně potulují tygři i sloni.

K největším současným problémům Indie patří je stále se rozšiřující nemoc AIDS, jíž je nakaženo několik milionů obyvatel, ale také nevzdělanost, pronásledování homosexuálů nebo chudoba a s ní spojená dětská práce. Zároveň se však Indie vzmáhá v oblasti softwaru, stále stoupajícího cestovního ruchu, umění, i ve své tradiční kuchyni, která si své místo postupně našla v restauracích po celém světě.

Pozor: Mimo svůj hotel se raději více zahalte a především u náboženských památek sledujte místní, abyste „odkoukali“ jejich zvyky. Fotografování indických žen je lépe předem domluvit, k jídlu a oficiálnímu styku se vždy používá pravá ruka.

Dovolená.cz