Všechny chutě Indie

Zapomeňte na evropskou kuchyni, jejíž zbytky se s tradičními indickými recepty mísí jen v oblasti kolonizované Góy. Indická kuchyně, to je především výrazné, ale ne ostře pálivé (jako např. v Mexiku) koření, čerstvé ovoce, nakládaná zelenina, polévky, omáčky, plody moře, pochoutky z tvarohu a samozřejmě rýže.

Tu vám zde na každém rohu připraví trochu jinak, ale vždy brilantně, a pokud se v po návratu z dovolené budete shánět po pravé indické rýži, vězte, že za ni zaplatíte až pětkrát tolik než za tu klasickou.  Má jednoduše něco do sebe.

Co si dát na severu Indie?

Kuře na másle a k tomu „mattar panýr“ – kari z hrášku čerstvého sýra
Dhal – luštěninová kaše připravovaná z fazolí, čočky, cizrny i dalších luštěnin, podává se spíše jako příloha k rýži než jako samostatný pokrm
Roti – pšeničný chléb
Dósy - palačinky se směsi luštěnin a rýže plněné pikantní náplní, často se k nim podává kokosové „chatni“

Co si dát na jihu Indie?

Váda – usmažené pečivo ze směsi brambor a luštěnin se jí především na snídani
Dahi – plnotučný ochucený jogurt s konzistencí tvarohu
Bargi – oblíbená sladkost připravovaná z mléka, másla a cukru, často sypaná kokosem
Vindaloo -  vepřová směs na česneku a čili, která se připravuje v oblasti Góe
Meen – rybí kari se připravuje např. v oblasti Kéraly

Zajímavost
Kari není výrazem pro jeden druh koření, ale pro směs koření (nejméně 25 druhů, přičemž tradiční koriandr či kurkuma nesmí chybět), které společně vytvářejí různé typy harmonické chuti. Výraz zavedli Angličané, a označovali jím právě všechny možné chutě Indie.

Indie má na 200 druhů rýže! Ta se podává jako samostatné jídlo, jako příloha, vyrábějí se z ní nejrůznější placky, přidává se do lecčeho – dokonce i do sladkých zákusků.

Co si přivést s sebou do Čech a po čem se podívat na trhu?

Tamarid – neboli „indická datle“je koření užívané k okyselení jídla, a něco podobného byste v Evropě jen stěží hledali
Zelený kardamom z oblasti Keralu – užívá se d dezertů, čajů, kompotů i velmi aromatických jídel a považuje se za nejlepší na světě.

Garam masála – je ostrá směs pálivého koření, která by se u nás jmenovala „mix grill“ nebo obdobně, tato je ale ryze přírodní a chutnější

Pokračujte na:
Dovolená.cz