Co vědět před cestou na Madeiru?

Úvodem

Cestujete na Madeiru? Co je dobré vědět? Jak je to tu s vízovou povinností, se zdravotnickou péčí a čím se tu platí? Pojďme se seznámit s některými praktickými informacemi.

Praktické informace

  • Při cestě na Madeiru vám bude stačit pouze platný občanský průkaz se strojově čitelným kódem. Pouze pokud by váš pobyt zde měl přesáhnout tři měsíce, je nutné žádat o prodloužení pobytu.

  • Madeira je ostrov, který patří k Portugalsku, takže spadá do eurozóny a platí se tu eurem. Zde české koruny berou pouze v centrální funchalské bance Portugália. Poplatek je ale poměrně vysoký. Proto je lepší vyměnit si eura už v Čechách či používat bankomaty.  Na ostrově jsou k dispozici bankomaty, především ve Funchalu a dále v hlavních turistických střediscích. Z kreditních karet můžete použít Visa, MasterCard nebo Plus. Jsou zde také banky. A ceny potravin? Jsou téměř srovnatelné s cenami u nás.

  • Budete-li potřebovat Velvyslanectví České republiky v Portugalsku, najdete ho na adrese: Embaixada da República Checa, Rua Pero de Alenquer, 14 (www.mzv.cz). Portugalské velvyslanectví v ČR najdete na adrese Nám. Kinských 7, 150 00, Praha.

  • Úředním jazykem tu je portugalština. Není ale problémem se zde domluvit anglicky či španělsky. V turistických destinacích se také bez problému domluvíte francouzsky a německy.

  • I na Madeiře je zimní a letní čas. Mění se vždy koncem března a října. Na Madeiře je o jednu hodinu méně než u nás.

  • Na Madeiře se téměř nikdy nesetkáte s nepříjemnými horky. Baví-li vás opékat se na slunci, pak tento ostrov nevolte. Madeira je ostrovem věčného jara. Počasí je ovlivněno teplým Golfským proudem, vysokými horami a větry vanoucími od Atlantiku.

  • Nezapomeňte se pojistit na dobu vašeho pobytu na Madeiře. Zdravotní péče je zde kvalitní a dokonce se zde můžete setkat s českým lékařem, který pracuje na klinice Santa Luzia. Jde o MUDr. Jana Vojtíka. Neměli byste mít rovněž problém najít zde lékárnu, která je označená zeleným křížem. Není nutné speciální očkování.

Pokračujte na:
Dovolená.cz