Doprava v Thajsku

Letecky

V Thajsku je superlevná a rozmanitá doprava, která má mnoho podob. Většina turistů do země přilétá, a to na mezinárodní letiště v Bangkoku či v Phuketu. Variant přicestování je přirozeně více, nicméně tyto dvě letiště jsou nejfrekventovanější. Z Prahy jsou vypravovány pouze charterové lety cestovních kanceláří, ale ze sousedního Německa či Rakouska již létají pravidelné spoje. Cesta trvá kolem 11 hodin.

Nezávislí cestovatelé obvykle přistávají v Bangkoku. Letiště Suvarnabhumi  bylo otevřeno v září 2006 a nachází se 30 kilometrů východně od centra. Bylo navrženo německým architektem jako prestižní letecký uzel celého východoasijského regionu s maximální kapacitou 100 milionů cestujících ročně.  Z letiště jezdí expresní autobus za 120 báthů, taxi vyjde  cca na 600 báthů a klasický městský courák vás připraví o cca 35 báthů.

Vzhledem k vysoké popularitě low costů a také vzhledem k rozloze přes 500 tisíc kilometrů čtverečních je vhodné po Thajsku létat. Operují zde různé aerolinky, jak klasické tak nízko nákladové (Air Asia, Bangkok Airways, Nok Air, Thai Airways). Ceny jsou poměrně přijatelné.

Silniční doprava

Za prvé je třeba zmínit, že v Thajsku se jezdí vlevo. Dálkové autobusové tratě spojují všechna významnější centra země. Autobusová doprava je rychlejší než cestování vlaky a autobusy jsou poměrně slušné, vybavené pohodlnými sedačkami, toaletou a klimatizací. Na dlouhé tratě je samozřejmostí občerstvení a pokrývka. Regionální autobusy mají podstatně horší standard a jsou velmi pomalé, jelikož staví v každé vísce. Zadní sedadla bývají rezervována pro mnichy.

Železniční doprava

Všechny  hlavní tahy vedou přes Bangkok a dá se říci, že se paprskovitě rozbíhají na sever, východ a jih země. Vlaky jsou levné, ale nevýhodou zůstává, že železniční síť je omezená a stává se, že najednou prostě koleje končí a je nutné přestoupit na autobus. Jako například při cestě Bangkok – Phuket, kde koleje končí v městě Surat Thani.

Trajekty a MHD

Thajsko je zemí ostrovů, a tak jsou zde samozřejmostí trajekty. Někdy to jsou pouhé malé rybářské čluny, jindy kvalitní trajekty. Co se městské dopravy týče, neobeznámené překvapí tzv. tuk-tuky, či rikši fungující jako taxi i minibus, dle schopností pasažérů, v kolika se tam nasoukají. Městská doprava v Bangkoku je kapitolou samo pro sebe a dosti často dá zabrat jen se nenechat přejet, natož najít směr. Nejoblíbenějším prostředkem ve městech zůstává motorka.

Pokračujte na:
Dovolená.cz