Thai kuchyně

Za vším hledej rýži . .

Thajská kuchyně je známá ostrostí díky hojnému užívání čili papriček. Thajské jídlo je světově proslulé a pro Thajce samotné častým tématem rozhovorů a doslovnou posedlostí.

Jak se na východní region sluší a patří, dominuje zde rýže (khao), jež se servíruje skoro ke každému pokrmu. Konuzumuje se jak hůlkami, příborem, tak i klidně rukama. Thajci a rýže k sobě neodmyslitelně patří. Její vaření je bezmála rituálem. Je třeba ji správně uvařit. Rýže má mnoho druhů: nejkvalitnější odrůda je takzvaná jasmínová rýže (khao hawm máli). Je trošičku nasládlá a velmi aromatická. Klasická bílá rýže, jak ji známe, je považovaná zde za obyčejnou rýži zvanou khao jao. Velmi podřadná rýže je ta tmavá, jež je dobrá pouze jako krmení pro dobytek.

.. nebo koření

    Krom rýže je pro Thajské království velmi typické ostré koření. S mírnou dávkou nadsázky lze konstatovat, že co není silně kořeněné, není pro Thajce dobré. V thajské gastronomii je možno vystopovat hodně vlivů a shodných elementů s ostatními kuchyněmi regionu, jako například indickou či čínskou. Thajci ve velké míře přidávají do pokrmů kokosové mléko, arašídy, koriandr nebo ančovičky.

Thajské speciality

Thajské jídlo je většinou podáváno s omáčkami. Populární jsou i různé polévky. Nejznámější je kyselá polévka tom yam, skládající se z nejrůznějších druhů masa či mořských darů spolu s limetkami a chilli papričkami. Sojová omáčka se podává obvykle k čínským jídlům.

Oblíbené jsou saláty, ovocné dezerty, moučník kanom. Ze sladkých jídel jmenujme rýžový či kokosový pudink nebo banánové palačinky. Silným náturám lze doporučit stánky s osmahnutými či pečenými brouky, kobylkami, šváby, červy či mravenci.

U thajské stolu

V Thajsku se jídlo konzumuje buď hůlkami nebo pouze vidličkou. Nůž obvykle vůbec neupotřebíte. Když už, tak se používá vidlička v kombinaci se lžící. Při větší společnosti se obvykle všechny chody podávají najednou, jsou naneseny na stůl a každý si bere ze společných talířů a misek.

Stejně jako v Indii i zde je levá ruka považovaná za nečistou. Stravovací zařízení jsou k výběru od nejluxusnějších západního střihu a se západními cenami po pouliční stánky s jídlem, kde se dá najíst od 10 bathů.

Pokračujte na:
Dovolená.cz