Královská rodina

Jeho Veličenstvo Král Rama IX.

Vlastním jménem Bhumibol Adulyadej je vládnoucím monarchou Thajského království a také nejdéle vládnoucím panovníkem na světě. Na trůn nastoupil v roce 1946 a sedí na něm do dnešních dnů. Rama IX. se narodil pátého prosince 1927 v USA, posléze studoval ve Švýcarsku a po náhlé smrti svého bratra nastoupil na trůn v pouhých devatenácti letech.

V roce 1950 se oženil s Mom Chao Rajawongse Sirikit Kitiyakara, pravnučkou krále Chulalongkorna a dcerou thajského velvyslance ve Francii. Dnes spolu mají čtyři děti: princeznu Ubol Ratana Rajakanya, korunního prince Maha Vajiralongkorn, princeznu Maha Chakri Sirindhorn a princeznu Chulabhorn Valayalaksana.

Thajský polobůh

Ráma IX. zažil celkem 15 ústav Thajska, za jeho panování se vystřídalo dvacet ministerských předsedů a jeho autorita navzdory pochybám o zachování monarchistického uspořádání státu neustále roste a thajský král je mocnější, než byl kdy v historii. Jeho popularitu, respekt, váženost a adoraci celým národem by mu snad každý jiný panovník mohl závidět.

Devátý král dynastie Čakrí

Jeho oficiální titul zní Velký král Siamu, Velký ochránce, Znamenitá síla země, Moc nemající sobě rovnou, Nejvěhlasnější z rodiny Mahidol, Útočiště lidí. A přesto jsou jeho pravomoci poměrně skromné. Ústava říká, že smí pouze jmenovat předsedu a členy Tajné rady, která je jeho poradním orgánem. Ovšem ve skutečnosti je jeho moc mnohem rozsáhlejší a král je respektován i západními médii a komentátory.

Analytikové se shodují, že jeho dlouhá vláda souvisí s jeho diplomatickým manévrováním, držením si odstupu, podporou stovek projektů na zlepšení života na thajském venkově. Ráma IX. sám inicioval více než 900 projektů na zlepšení ekonomických, sociálních, ale i kulturních poměrů. Angažuje se v ekologické sféře a například pomáhá znovu zalesňovat vytěžené pralesy na severu Thajska.

Bezmezná úcta

Celá královská rodina je předmětem až neskutečného uctívání a zbožňování, které nemá v západním politickém světě obdoby. Můžete kritizovat cokoli, jen ne Ramu IX. a jeho rodinu. Jako urážka je vnímán i akt, pokud někdo nevstane při státní hymně, kterou mimochodem složil právě Ráma IX.

Pokračujte na:
Dovolená.cz