Rady na cestu do Thajska

Kdy a jak

Thajsko je nejlepší navštívit v zimě, protože na jaře (duben, květen) je příliš velké horko a v létě vás často překvapí dešťové přeháňky. Co se vstupu do země týče, je nutné vízum, jež lze bez problémů získat na 23 hraničních přechodech (mezinárodní letiště, námořní přístavy a některé pozemní přechody) s absolutní výjimkou hraničních přechodů s Kambodžou.

Tento typ víza tzv. "on arrival" stojí 1000,- THB (asi 500,- Kč) a má platnost 15 dnů (včetně dne příjezdu a odjezdu). K žádosti je třeba přiložit jednu fotografii a pas musí mít platnost přesahující o 6 měsíců platnost vyžadovaného víza. Občas je vyžadována zpáteční letenka a udání míst pohybu v zemi.

Co se zdravotní stránky týče, žádné očkování není povinné, ale doporučuje se vakcína proti hepatitidám (A a B) a břišnímu tyfu. Bezpečnostní stránka je poměrně dobrá. Thajsko podobně jako velká část Asie je bezpečné. V minulosti došlo „údajně“ k případům „narafičení drog“ do zavazadel na letišti, proto své kufry nepouštějte z dohledu. Násilná přepadení v ulicích se takřka nevyskytují, zato kapesní krádeže, zejména v turisticky exponovaných oblastech, jsou možná.

Thajci a bonton

Thajsko je buddhistickou zemí, kde se lidé řídí heslem, že s úsměvem jde všechno lépe a přitom to nic nestojí. Thajci jsou velmi milí a klidní lidé, kteří respektují svou zemi, krále a náboženství. Z toho plyne několik zásad, jimiž byste se při pobytu v Thajském království měli řídit.

Za prvé je třeba před vstupem do chrámů, watů a paláců (stejně jako při pozvání do thajské domácnosti) zout si boty a mluvit šeptem a celkově se chovat pokorně a tiše. Též oděv by měl odpovídat významu navštíveného svatostánku (zahalená ramena a kolena). Ve Velkém paláci v Bangkoku Vám řádný oděv (nemáte-li vlastní) zdarma půjčí. V Thajsku se vyvarujte sahání lidem na hlavu, protože jde o nejváženější část těla, kde sídlí duše (týká se i malých dětí).

Ženy by se také neměly dotýkat mnichů. Na rozdíl od hlavy, nohy se naopak považují za nečisté. Například natažené či vystrčené nohy směrem k soše Buddhy či k někomu z královské rodiny jsou považováno za urážku. Rodina krále požívá v Thajsku nesmírné úcty a jakákoli kritika vůči ní je nepřípustná.

Pokračujte na:
Dovolená.cz