Doprava

Letecky

Vzdálenost Larnacy od Prahy je zhruba přes tři tisíce kilometrů, což by pro Vás nemělo znamenat více než 3-4hodinky letu. Kypr (jižní) disponuje dvěmi mezinárodním i letišti, v Paphosu a v Larnace, které je zřetelně větší a modernější. Přezdívá se mu „čtyřiceti dnové“, jelikož bylo doslova zbudována za 40 dní. Při turecké invazi v roce 1974 totiž Turkové zabrali půl hlavního města Nicosie a s ním i celé letiště. Kypr tak ztratil letecké spojení se světem. Vláda okamžitě vyčlenila finanční prostředky a personál a s mimořádným nasazením začalo být budování nového vzdušného přístavu. Za 40 dní prací ve dne, v noci na larnacké ranveji přistálo první letadlo. Na tuto událost jsou Kypřané dodnes velice hrdí. Letiště v Nicosii zůstalo opuštěné, prohání se tu už jen vítr. Nejedete-li na ostrov v rámci balíčkové dovolené, je možno si zakoupit letenku od společností ČSA či Smartwings, popř. zakoupit sólo charterovou letenku od různých cestovních kanceláří.

Lodní doprava

Je až překvapivé, že tak strategický ostrov má tak minimalistické lodní spojení se svými sousedy. Trajekty jsou za prvé velice drahé (mnohdy dvojnásobek ceny letenky), za druhé lodní spojení jsou dosti sporadická a za třetí země jako Libanon či Sýrie, kam by dalo dobře doplout, podléhají nestabilním politickým faktorům, čili se jízdní řády často mění, ruší a zase obnovují. Lodní spojení existuje z Limassolu s řeckou pevninou, ostrovy a egyptským Port Saidem.

Po ostrově

Vzhledem k tomu, že se Kypr chlubí jednou z nevyšších koncentrací aut na jednoho obyvatele na světě, je zde dokonalá silniční síť, avšak stinnou stránkou tohoto jest, že autobusová doprava téměř neexistuje. Kypřané jsou prostě zhýčkaní vysokou životní úrovní a málokdo zde nemá vlastní povoz. Turisté to nejčastěji řeší pronajmutím automobilu. Dobrou zprávou je, že Kypr je relativně malý a plný půjčoven automobilů i motocyklů (denní pronájem automobilu vyjde cca na 40 euro). Dálniční poplatky zde uplatňovány nejsou a jezdí se vlevo.

Hromadná doprava na Kypru

Je mizivá. Městská hromadná doprava sice oficiálně existuje, ale intervaly jsou vražedné. Není výjimka jeden spoj ráno a jeden večer. Alternativou je cesta tzv. sběrnými nebo klasickými taxíky. Železniční síť na ostrově není zavedena vůbec.

Pokračujte na:
Dovolená.cz