Formality vstupu a přechodu

Jih

Ke vstupu na Kypr, tedy myšleno do Kyperské republiky, nepotřebujete prakticky kromě občanského průkazu nic, jedná se o území Evropské unie se všemi vymoženostmi i neduhami civilizace.

Sever

Se severním Kyprem je to již maličko komplikovanější, jelikož se jedná o de iure neuznávaný stát, je možno sem přiletět pouze z Turecka, popř. připlout trajektem z Alanye do severokyperského přístavu Girne (Kyrenia). Ovšem řecká strana Vás poté (velice pravděpodobně) nevpustí do jižní části Kypru, jelikož jste vstoupili na Kypr přes území nepřítele. Vstup do jakékoli části Turecka je pro občany ČR bezvízový. Opačně je takový itinerář však možný – tj. přiletět do řecké části, přejít do turecké a odplout do Turecka. Generelně lze konstatovat, že Turci se vyznačují větší benevolentností, zatímco Řekové se cítí dotčeni a považují zbytek 'svého' ostrova za okupovaný a tak k němu přistupují.

Sever x Jih

Řada plážových turistů po týdnu poflakování se na plážích zatouží po nějakém zpestření a někteří z nich se vydávají i na severní Kypr. Řekněme si tedy něco o tom, jak to chodí na přechodech.Zelená linie (také Attilova linie) dělí Kypr na dvě části, okolo této linie probíhá Nárazníková zóna, což území nikoho, jež kontrolují jednotky OSN. Přechodů (checkpoints) je celkem pět: • Black Knight • Pergamos (také pod názvy: Beyarmudu nebo Dhekelia) •Zohdia (nově otevřen) •Agios Dometios • Ledra Palace. Na všech krom Ledra Palace je možno překročit zelenou linii i vozem, ovšem jednodenními turisty v Nicosii je právě nejvíce využíván nejdostupnější přechod, jímž je Ledra Palace.

Ledra Palace Crossing

Do turecké části není problém se dostat. Projdete nejprve řeckou celnicí, následuje asi kilometrový úsek nárazníkové zóny, který je charakteristický rozstřílenými, vyrabovanými domy, zříceninami a troskami trosek. Budete si skutečně připadat jak uprostřed války. Minete Ledra Palace hotel, kdysi dávno nejslavnější a nejkrásnější hotel v Nicosii, z něhož si OSN udělaly kasárny a dle toho také vypadá. Všemu dominuje zákaz focení. Po necelém kilometru dorazíte k turecké celnici. Je třeba nechat si otisknout razítko mimo pas – na zvláštní ústřižek (bezproblémové), jinak budete mít problém vrátit se a potažmo také na takový pas cestovat do Řecka. Druhou podmínkou je návrat téhož dne.

Pokračujte na:
Dovolená.cz