Prospěšné informace

Časový posun

Na Kypru je o hodinu více než v České republice (leží v pásmu GMT+2), na letní čas přechází ve stejnou dobu jako ČR.

Jazyk

Úředním jazykem je řečtina v jižní části a turečtina v severní části, přičemž oba se liší od pevninské řečtiny, respektive turečtiny. Enormně rozšířená je angličtina, najít neanglicky hovořícího Kypřana je dosti nelehký úkol. V roce 1995 proběhla tzv.latinizace, všechna místní jména byla převedena do latinky. Nicósie se tak stala Lefkósií a Limassol Lemesosem. Pár frází či slovíček z řečtiny (foneticky psáno): yasas (ahoj), andio (nashledanou), ne (ano), ohi (ne), parakaló (prosím), efharistó (děkuji), me sinhorite (promiňte prosím), poso kani (kolik to stojí), milate anglika (mluvíte anglicky), katalavéno (nerozumím). A pro severní Kypr z jiného soudku (též však fonetický přepis): merhaba (ahoj), allaha ismarladik (nashledanou), evet (ano), hayir (ne), luften (prosím), tessekur ederim (děkuji), pardon (promiňte prosím), ne kadar (kolik to stojí), tuvalet (WC).

Kriminalita

Kriminalita se uvádí velmi nízká, lidé jsou velice milí a nápomocní. Samozřejmě je ale třeba dodržovat bezpečností postupy jako v jakékoliv jiné části světa: rozdělit si peníze, okopírovat pas, nezdržovat se v temných uličkách pozdě v noci, pojistit se před cestou, opsat čísla kreditních karet, čísla na help blokovací linky atd.

Klimatické podmínky

Počasí na Kypru je poměrně stálé, léto je dlouhé – od května do října. Dešťové srážky se vyskytují málo a výhradně během zimy, která je krátká a mírná, s teplotami okolo 16 - 18 °C. Kypr trpí nedostatkem vody způsobeným právě malým >úhrnem srážek. V pohoří Troodos se vyskytuje běžně sníh.

Ceny

Kypr je drahý, to bezpochyby. Kypřané mají vysoké příjmy a podle toho vypadají ceny. Zde pár příkladů, kolik zaplatíte za běžné věci v obchodě: balená voda 1,5 l = € 1,5; plechovkové pivo = od 1 € výš; kilo ovoce v rozmezí = € 0,60 – 3,00; láhev vína od = € 8; chléb 1 kg = € 1,40; sýr halloumi 1 kg = € 9,00 – 12,00; sýr eidam 1 kg = € 6,00.

Pokračujte na:
Dovolená.cz