Gastronomie

Od každého něco

Kypr se chlubí výtečnou kuchyní, jež má řecký základ, ale mísí se v ní nejrůznější orientální a středomořské elementy. Strategický ostrov byl v historii ovlivňován kuchyněmi okolních států a národů – je zde cítit arabský podtext, balkánské působení a samozřejmě turecké klasiky. Anglie dala zemi přičichnout i ke kuchyni tak vzdálené jakou je třeba indická. Z výše uvedeného je nasnadě, že je skutečně z čeho vybírat.

Klasika na začátek

Snad žádného milovníka vína Kypr nenechá chladným. Je to jedna z nejlepších vinných destinací světa. Kyperská vína jsou jedny z nejstarších na světě. Vinné révě se daří při jižním, slunném pobřeží. Typicky kyperským vínem je likérové víno Commandaria, těžké víno pocházející z produkce místních mnichů. Přezdívá se mu „kyperské slunce“ a jedná se o nejstarší značkové víno světa. Je spíše silnější, obsahuje 15 % alkoholu a ponejvíce Vám připomene portské. Další specialitou je místní víno Geranderia, lisované z přezrálých hroznů a tudíž velice sladké. Jedná o víno velmi specifické, husté, hnědočerné a mazlavé, připomínající olej. Laikové o něm říkají, že chutná jako kombinace kafrové masti a maggi. Užívá se buď po maličkých dávkách, nebo se přidává do limonád, popřípadě se ředí. Toto víno je doslova lékem, který pomáhá při zažívacích či kardiovaskulárních potížích. Kypřané okupují nechvalné první místo na světě ve výskytu infarktů, cévních chorob. Z klasických vín si nenechejte ujít růžová vína značek Pink Lady či Amorosa. Červené tipy jsou Negro, Othello či Hermes a z bílých můžete vybírat mezi dobrými značkami Palamido, Blonde Lady či neopomenutelnou Aphrodite. Samozřejmě je historicky dáno, že i šampaňské k tomu má co říci, jeho keříky se pěstují kolem Olympu.

Lihoviny, voda a pivo

Ouzo, nemůžete neokusit, pravý řecký šmrnc a pravé řecké ouzo nechybí ani tu. Venkované mu si rádi dávají domácí whisky – přezdívanou kyperská whisky. Na Řecko odkazuje také frappé. Praví Češi, kteří by rádi zůstali u svého, jistě nezklamou místní piva, byť na ta česká nemají, ale i tak se nebojte vyzkoušet domácí KEO či známý Carlsberg.

Jídla a deserty

Typické pro Kypr jsou kyperské meze – zeleninovo-masová plejáda předkrmů, kterých může být až ke čtyřiceti. Další zvláštností je grilovaný sýr zvaný halloumi, či pro celý východní region typická moussaka. Deserty bývají založené na ovoci, přesladkých sirupech. Všudypřítomná je baklava připomínající blízkost Arábie.

Pokračujte na:
Dovolená.cz