Klasický dopravce vs nízkorozpočtový

Hlavní rozdíl mezi nízkonákladovými a normálními leteckými společnostmi je v zásadě ve způsobu cenotvorby a  v rozsahu leteckých přepravců je tomu naopak.

terminalNízkonákladové společnosti (LCA – Low Cost Airlines)

Není pravdou obecné tvrzení, že LCA jsou absolutně a vždy levné nebo

poskytovaných služeb. Zatímco u nízkonákladových leteckých společností ceny letenek stoupají s datem odletu, u klasických nejlevnější. To, za kolik letíte, je vždy dílem náhody, a větším dílem Vašich schopností a orientací v letecké problematice.

LCA nabízejí opravdu výhodné ceny pro flexibilní osoby, které nemají problém s velmi včasnou rezervací (měsíce i rok dopředu). S postupným zaplňování letadla roste i cena, takže pár dní před odletem bude pravděpodobně LC letenka dražší než letenka klasického dopravce.

Podívejme se blíže, čím LCA dosahují tak nízkých cen:

  1. snaží se létat na sekundární letiště, kde jsou nižší poplatky (např. Londýn Luton)

  2. lety jsou provozovány jako jednosměrné, úseky si skládáte a v případě zpoždění a zmeškání dalšího letu, se o vás letecká společnost nepostará

  3. letenky je možné rezervovat pouze online, platí se vysoké poplatky za jakoukoli změnu (data, cestujícího) – je-li vůbec možná (viz. Click4Sky, kdy nelze měnit vůbec). Obvykle se platí občerstvení na palubě, v poslední době se hodně zavádí platby za zapsaná zavazadla (jejich limity jsou i nízké, kolem 15 kg)

  4. aerolinky hodně využívají jednoho typu letounu (nižší náklady na výcvik personálu a náhradní díly)

  5. jsou nabízeny okleštěné služby celkově, neexistují věrnostní programy, na palubě není k dispozici tisk, přikrývky apod.

Co je LCA společné je, že jejich bezpečnost je plně srovnatelná s klasickými dopravci (rozhodně nelétají vyřazenými stroji, jak se občas mezi laiky traduje), podléhají stejným bezpečnostním kontrolám jako všichni ostatní účastníci vzdušné dopravy.
Dále lze k LCA dodat, že jejich dominantou jsou kontinentální lety, tj. v rámci daného teritoriálního vymezení. V transkontinentální (tzv. long-haul) dopravě stále hrají prim klasičtí dopravci.  

Nejvýznamnějšími hráči low cost nebe jsou: Southwest, JetBlue, GOL, Air Asia, Virgin Blue, RyanAir, EasyJet, FlyBe,BmiBaby, GermanWings, Sky Europe, Air One.