Nejdůležitější letecké společnosti

V současné době existuje kolem 600 aerolinek. Přesné číslo je zbytečné zmiňovat, protože letecké společnosti mají vysoký stupeň dynamiky a nové neustále vznikají, zatímco jiné zanikají. Zde je stručný přehled nejvýznamnějších leteckých společností.

Aeroflot

Ruské národní aerolinky a největší letecký přepravce v Rusku. Předchůdce Aeroflotu byl ve své době největším leteckým dopravcem na celém světě. Aeroflot létá do 87 destinací, včetně Prahy. Domovským letištěm Aeroflotu je moskevské Sheremetyevo.

Air FranceAir France

Původně francouzské státní aerolinie, založené roku 1933, se v roce 2002 sfúzovaly s nizozemskou společností KLM (mimochodem do té doby nejstarší leteckou společností světa) a vznikl tak gigant Air France – KLM, jedna z největších leteckých společností současnosti (záleží na ukazateli srovnání). Společnost má 380 letadel a přes 70 tisíc zaměstnanců.

American Airlines

Jedna z největších leteckých společností na světě, jež má k dispozici bezmála 700 letounů. Americká jednička, jež je na trhu od roku 1930 a svou domovskou základnu má v Dallasu (Fort Worth), kde generuje úctyhodných 88 % provozu.

British Airways

Třetí největší letecká společnost Evropy, uznávané British Airways, založené roku 1924 jako Imperial Airways. Britská klasika s dobrým jménem provozuje spoje i do Prahy a do dalších 222 destinací po celém světě. Hlavní vzdušnými přístavy jsou letiště London Heathrow a London Gatwick.

Cathay Pacific

Vlajkový dopravce Hong Kongu je jedním z neluxusnějších leteckých dopravců s historií sahající do roku 1946. Každoročně vyhrává různá ocenění a spolu se Singapore Airlines tradičně soutěží o prestižní cenu magazínu SkyTrax o nejlepší aerolinie na světě. Domovským letištěm je Hong Kong Check Lap Kok Airport.

Delta Airlines

V současné době patří mezi 3 největší letecké společnosti na světě. Provozuje letecké linky do více než 300 destinací na pěti kontinentech. Flotila čítá kolem 440 strojů a domovským letištěm je Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport - největší letiště na světě.

EasyJet

Britský nízkonákladový dopravce, který patří mezi největší nízkonákladové letecké společnosti. Základnu má na londýnském letišti London Luton. Společnost byla založena v roce 1995 a vlastní flotilu 129 strojů, které vyrážejí do 73 destinací, mimo jiné i do Prahy.

letadlo

El Al

Nejbezpečnější letecká společnost na světě. Izraelský národní dopravce El Al Israel Airlines existuje stejně dlouho jako sám židovský stát, tedy od roku 1948. V současné době nabízí El Al lety do 46 destinací v Asii, Evropě, Africe a Severní Americe. Mezi nimi nechybí ani Praha. S bezpečností provozu souvisejí různé bezpečností opatření. Takže až se někdy budete divit, proč si nemůžete dát na terase pražské Ruzyně kávu, vězte, že je to proto, že buď odlétá nebo přistává letoun společnosti El Al.

Emirates

Známá, slavná a luxusní letecká společnost se sídlem v Dubaji. Založena byla roku 1985 a v současné době nabízí lety do 88 destinací na palubách více jak 100 letadel. Emirates Airlines jsou jedním z průkopníků leteckých vymožeností, například jako první nabídly svým pasažérům možnost používat mobilní telefony na palubách.

Lufthansa

Německý, známý a kvalitní národní dopravce. Mimo jiné druhé největší aerolinie v Evropě. Jejich tradice se píše od roku 1926. V současné době Lufthasna létá do bezmála 200 destinací po celém světě, včetně Prahy. Domovským letištěm aerolinek je Frankfurt International Airport