Druhy letenek a další doklady v letecké přepravě

Letenka je defacto Vaše smlouva s dopravcem o následné přepravě. V současné době existuje papírová letenka a elektronická letenka.

Papírová letenka

Je propisovací sešitek zvláštního formátu, jednotlivé listy se nazývají kupóny a v průběhu leteckého přepravního procesu jsou vám vytrhávány. Poslední díl zůstává cestujícímu. Na papírové letence jsou také uvedeny podmínky přepravy. V současné době je papírová letenka již poněkud zastaralá a preference se dává letenkám elektronickým.

letenkaElektronická letenka

Je to samé jako papírová letenka, avšak v elektronické podobě. Je uložena v rezervačním systému letecké společnosti pod unikátním kódem (kombinace písmen a čísel). Vzniká v momentě, kdy je let zarezervován a zaplacen. Na e-mail cestujícímu přijde potvrzení, které obsahuje všechny  detaily letu: datum, časy, směrování cesty, povolená váha zavazadel, cena apod.

Její výhodnou je, že ji nelze ztratit, i když si zapomenete vytisknout potvrzení z emailu, stále platí, protože je uložena u dopravce a po předložení cestovního dokladu s identickým jménem jako na elektronické letence, jste ihned akceptováni k přepravě.  

Palubní vstupenka

Je doklad, který obdržíte po odbavení (na check-inu). Tento doklad obsahuje: jméno, číslo letu, čas nástupu do letadla, číslo nástupního místa (gatu), číslo sedadla a čas odletu. Skládá se ze dvou částí, přičemž jedna je Vám odebrána při nástupu do letadla a druhá Vám zůstává.

Baggage Tag

Zavazadlový lístek je samolepka, kterou Vám vystaví check-in agent při odbavení zavazadel. Obvykle Vám ji přilepí na palubní vstupenku. Tento lístek slouží jako doklad, že máte zavazadlo či více zavazadel v systému. Je nutné ponechat pro případ jakékoli reklamace či nedoručení zavazadel.

Excess Baggage Ticket

Existuje i zvláštní forma Baggage Tag, a to EBT – Excess Baggage Ticket, což je lístek za přespočetná zavazadla. Tedy více zavazadel než letecká společnost a daný tarif povolují nebo nadváha. Obvyklé limity zavazadel jsou rozděleny podle cestovních tříd, ale záleží na konkrétní společnosti a jejich politice.

Orientačně platí následující: turistická třída má limit do 20kg, obchodní třída do 30kg a první třída do 40kg. Poplatek za kilo nadváhy se počítá různými způsoby, jedním z možných je  1 - 1,5 % z ceny letenky v první třídě (či obchodní třídě). Čili za 5 kilovou nadváhu zaplatíte při ceně letenky 30 000 Kč cca 1500 – 2000 Kč.