Mobily v letadlech

Ještě nedávno bylo telefonování z paluby letadla vyloučené. Dnes z některých letadel A318 společnosti Air France mohou cestující posílat SMS zprávy nebo e-maily a v plánu je další rozšíření možností. Nápis zákaz telefonů zhasne ve stejném okamžiku jako nápis připoutejte se prosím a cestující budou moci přijímat telefonní hovory i sami volat.

Mobil v letadleSpojení umožňují malé telefonní centrály pro mobilní telefony přímo na palubách letadel. První tři měsíce jsou povoleny pouze SMS zprávy a e-maily, po třech měsících zkušebního provozu mají být umožněny i hovory. Pro to, zda bude možnost telefonování rozšířena na další letadla Air France, budou rozhodující odpovědi v dotaznících, které cestující dostávají. Ukazuje se, že data a SMS zprávy jsou vítané, ale hovory považuje řada cestujících za obtěžující.

Začátkem prosince r. 2007 americká nízkonákladová letecká společnost JetBlue umožnila zkusmo posílání SMS a e-mailů cestujícím na palubě Airbusu A320. Telefonování v amerických letadlech je však striktně zakázáno a ani se o něm v budoucnu neuvažuje.

V letadlech aerolinek jiných zemí podobná omezení budou zřejmě zrušena. Australská letecká společnost Quantas umožnila SMS zprávy a e-maily už loni od dubna v jednom ze svých Boeingů 767. Této služby využilo do konce roku 19 tisíc cestujících. Systém dodala britská firma AeroMobile.

Evropská nízkonákladová společnost Ryanair půjde zřejmě ještě dál. Cestující ve všech 150 letadlech této společnosti budou mít údajně už letos možnost nejen posílat textové zprávy, ale v letadle i telefonovat. Z poplatků za roaming bude mít Ryanair svůj podíl, což mu vylepší bilanci.  Zákaz telefonování bude nicméně všude platit při startu a přistávání letadel, aby se vyloučila možnost narušení funkcí důležitých přístrojů na palubě, i když podle odborníků toto riziko prakticky nehrozí.