Itálie

V Itálii může člověk zůstat týdny, aniž by prozkoumal všechna zajímavá zákoutí, kterými tato země přímo překypuje. Zasněné Benátky, křesťanský Řím, nespoutaná Sicílie či svěží Alpy jsou jen nepatrným zlomkem turistických lákadel, které lze v Itálii obdivovat. Své kouzlo samozřejmě skrývá i dovolená u moře, neboť malebná přímořská italská městečka jsou opravdovým rájem všech romantických duší. Večery lze trávit v půvabných tavernách u sklenky italského vína a za zvuků živelných i milostných písní si vychutnávat typickou italskou kuchyni. Itálie ve vás jistě zanechá pocit příjemně strávené dovolené.

 

Doprava v Itálii

Jak se pohybovat

Itálie má výbornou infrastrukturu silnic a dálnic s precizním značením a s cholerickými, věčně pokřikujícími piráty silnic, což činí cestování velmi zábavným. Cesta autem je zřejmě nejlepším a nejpohodlnějším způsobem jak zemi poznat, ale připravte se, že to nebude nic levného. Poplatky a benzín jsou zde drahé a info pro české koumese: dovoz pohonných hmot v kanystrech (stejně jako syrového masa) je zakázán.

Po vlastní ose

Pokud plánujete hodně přejíždět z místa na místo a neležet jen u moře, je cestování autem tou nejlepší volbou, protože náklady na vlaky či autobusy jsou také podstatně vyšší než v ČR a ještě se nepodíváte všude, kam chcete  -  to dvojnásob platí v jižní Itálii.
Pohonné hmoty stojí od eura výš. Bezolovnatý benzín (senza piombo) vyjde na cca 33 Kč  a nafta na 30 Kč za litr. Pokud si natankujete sami (cedule u konkrétního stojanu: „Fai da te“) můžete ušetřit na litru řádově 0,03 €.

Polizia stradale – silniční policie

Je pravdou, že italská policie je generelně vzato benevolentnější než ta rakouská například, zejména vůči něžnému pohlaví, ale stoprocentně na to spoléhat nejde. Při porušení pravidel silničního provozu hrozí nemalé pokuty. Za pásy Vám mohou „napasovat“ od 30 do 130 €. Telefonování za jízdy přijde na podobné „drobné“ a za opilost se považuje od 0,05 promile v krvi. Rychlostní limity jsou stejné jako u nás, čili silnice 90 km/h a dálnice 130 km/h. Za překročení limitu v rozmezí od 10 do 40 km/hodinu začínají pokuty na 130 eurech, přičemž strop je cca 527 euro, takže obezřetnost při šlapání na pravý pedál je na místě.

Letadlem nejideálněji

Jestliže se chystáte na klasickou plážovou dovolenou, je nejvýhodnější volbou letecká doprava. Vzhledem k vysoce liberalizovanému leteckému trhu Evropy jde v současné době i o nejlevnější variantu. O pohodlí nemluvě. V tomto případě si můžete na místě pronajmout automobil, k čemuž je třeba pouze národní řidičský průkaz. Zahraničním turistům slouží v nouzi Italský Automobilový Klub, a to bezplatně. Stanice s telefonními budkami jsou v pravidelných intervalech na každé dálnici.

Pokračujte na:
Dovolená.cz