Itálie

V Itálii může člověk zůstat týdny, aniž by prozkoumal všechna zajímavá zákoutí, kterými tato země přímo překypuje. Zasněné Benátky, křesťanský Řím, nespoutaná Sicílie či svěží Alpy jsou jen nepatrným zlomkem turistických lákadel, které lze v Itálii obdivovat. Své kouzlo samozřejmě skrývá i dovolená u moře, neboť malebná přímořská italská městečka jsou opravdovým rájem všech romantických duší. Večery lze trávit v půvabných tavernách u sklenky italského vína a za zvuků živelných i milostných písní si vychutnávat typickou italskou kuchyni. Itálie ve vás jistě zanechá pocit příjemně strávené dovolené.

 

Zajímavosti o Itálii

3v1 aneb pár slov o jednom z nejbohatších států světa

Na Apeninském poloostrově není pouze jeden stát, ale hned tři. Největším z nich je samozřejmě Itálie, nejmenším Vatikán a mezi nimi je ještě San Marino. Nejzajímavější je bezesporu Vatikán – nejmenší stát světa, kde je dodnes úředním jazykem latina. To, co je nyní nazýváno Statto della Citta Vaticano o rozloze 0,44 km2, vznikalo staletí na ruinách Západořímské říše. Dnešní městský stát Vatikán je jen nicotným pozůstatkem církevního státu, který v době svého největšího rozmachu zaujímal téměř třetinu území současné Itálie. Ještě dnes tedy vládne hlava katolické církve, papež, státu se 750 obyvateli jako absolutní mocnář. Má vlastní poštu, deník (Ossevatore Romano), vlastní rozhlasový vysílač (Radio Vaticana), vlastní nádraží a vlastní armádu – Švýcarskou gardu, sestavenou výhradně ze  Švýcarů.

Italský fotbal

Mánie. Posedlost. Národní sport. Ale to jsou vše slabé definice. Pro Italy je fotbal integrální a neodmyslitelnou součástí jejich kultury a nátury. Jakýkoli zápas je automaticky otázkou národní hrdosti. Nejvýznamnějšími fotbalovými kluby jsou AC Milan, Lazio Roma, Juventus  nebo Parma. Národní tým je modrý, pročež se mu přezdívá "squadra azzura".

Italská móda

Světový pojem. Bezkonkurenčně bohatá země, co se počtu slavných módních značek a návrhářů týče. Módní průmysl je zde opravdu na špici, už malé děti jsou vedeny k tomu, jak se správně oblékat. Italská móda není ani konzervativní, ani nesmyslně extravagantní, je elegantní, jde s dobou, přináší stále něco nového. Má šmrnc a styl. Italové jsou přímo posedlí svým image, u některých jedinců to skutečně hraničí s šíleností. Italové si taky velmi potrpí na značky a jsou ochotni za ně utrácet neskutečné sumy. Versace, Domenico Dolce a Stefan Gabbana (D&G), Gucci, Diesel, Replay, Prada, Giorgo Armani, Roberto Cavalli - to je jen hrstka slavných zástupců, kteří udělali či dělají z italské módy, co je nyní.

Přísloví na konec

Úsměvné přísloví na konec: Donna al volante pericolo costante - Žena za volantem, neustálé nebezpečí.

Pokračujte na:
Dovolená.cz