Itálie

V Itálii může člověk zůstat týdny, aniž by prozkoumal všechna zajímavá zákoutí, kterými tato země přímo překypuje. Zasněné Benátky, křesťanský Řím, nespoutaná Sicílie či svěží Alpy jsou jen nepatrným zlomkem turistických lákadel, které lze v Itálii obdivovat. Své kouzlo samozřejmě skrývá i dovolená u moře, neboť malebná přímořská italská městečka jsou opravdovým rájem všech romantických duší. Večery lze trávit v půvabných tavernách u sklenky italského vína a za zvuků živelných i milostných písní si vychutnávat typickou italskou kuchyni. Itálie ve vás jistě zanechá pocit příjemně strávené dovolené.

 

Italské pláže

PLÁŽE – KDE NAČERPAT VITAMÍN D?

Čtvero moří

Italské břehy omývá čtvero moří. Na východě je to Jaderské moře (Mare Adriatico), na jihu Jónské moře (Mar Ionio), na severozápadě Ligurské moře (Mar Ligure) a na jihozápadě Tyrhénské moře (Mar Tirreno). Celkem tak Itálie nabízí přes 7,5 tisíc kilometrů pláží, ve své drtivé většině písečných a o to těžší je vybrat to správné místo pro strávení týdnu či dvou dovolené. Podívejme se tedy na jednotlivé oblasti zblízka.

Jaderské pobřeží

Nejznámější, nejvíce zturizovaná a zároveň nejvíce vybavená oblast Itálie. Lze říci, že čím víc na severu se budete zdržovat (Bibione, Lignano atd.) tím méně původní Itálii uvidíte, ale co do infrastruktury je tato oblast bezkonkurenční. Ideální pro svou blízkost České republice a pro trávení rodinné dovolené, zejména s dětmi. Postupujeme-li dále na jih, krajina se mění a již pod Pescarou a zejména pak poloostrov Gargáno již reprezentuje opravdovou Itálii. Pláže jsou čistší, lidé divočejší, ceny nižší. Oblast úplného jihu (kraj Puglia) byla dříve kolonizována starými Řeky a památky na ně tu jsou dodnes nejen vidět, ale také cítit.

Jónské moře

Omývá tzv. vnitřek podpatku na italské kozačce, jde o jednu z nejchudší oblastí Italské republiky, kam zatím turisté příliš nejezdí. Pokud se sem vydáte, můžete počítat s krásně čistým mořem, nepříliš vybavenými plážemi a 100 % Itálií. Oblast je vhodná pro ty, kdož chtějí poznat italské zvyky a mentalitu ve své nefalšované podobě.

Ligurské pobřeží

Oblast táhnoucí se od francouzských hranic až k Toskánsku má dosti nejednotnou atmosféru a záleží, kam se vydáte. Budete-li se zdržovat v její západní části, zhruba od Janova na západ (tzv. Rivera  Ponente) čekají na vás světácká letoviska jako San Remo, Imperia, Pietra Ligure a San Bartolomeo Mare. Od Janova na východ se oblast jmenuje Riviera Levante  charakteristická různorodostí krajiny - strmé, do vody spadající skály, ale i písečné pláže. Tomu všemu kralují exkluzivní letoviska typu Portofino a Rapallo.

Tyrhénské moře

Tyrhénské pobřeží to je obrovská plocha, jíž konkuruje pouze pobřeží Jaderského moře – turisty zatím preferovanější. Tyrhénské pobřeží má však mnohem větší kouzlo, cestovatele zde čekají jak písečné, tak rozeklané, skalnaté pobřeží. Na rozdíl od Jadranu průzračně čistá voda a zřídkakdy slyšená čeština. Prozatím nejnavštěvovanější je Kalábrie a Kampánie na jihu. Doporučeníhodná je rozhodně Sicílie a nad ní se rozkládající Lipanské ostrovy. Objevíte zde úplně nový rozměr Itálie, svým způsobem neuchopitelnou, divokou a nesmiřitelnou Sicílii, která na vás rozhodně udělá větší dojem než kalné vody Bibione.

Pokračujte na:
Dovolená.cz