Itálie

V Itálii může člověk zůstat týdny, aniž by prozkoumal všechna zajímavá zákoutí, kterými tato země přímo překypuje. Zasněné Benátky, křesťanský Řím, nespoutaná Sicílie či svěží Alpy jsou jen nepatrným zlomkem turistických lákadel, které lze v Itálii obdivovat. Své kouzlo samozřejmě skrývá i dovolená u moře, neboť malebná přímořská italská městečka jsou opravdovým rájem všech romantických duší. Večery lze trávit v půvabných tavernách u sklenky italského vína a za zvuků živelných i milostných písní si vychutnávat typickou italskou kuchyni. Itálie ve vás jistě zanechá pocit příjemně strávené dovolené.

 

San Marino

SAN MARINO – SUCHOZEMSKÝ OSTROV

Evropský „ostrov v horách“

San Marino se přirovnává často k „ostrovu na souši“ nebo ještě výstižněji se o něm hovoří jako o nejstarší dodnes existující republice. San Marino je raritní takřka vším – svou historií, neústupností, patrioctvím, zákony, rozlohou, kontrasty..je prostě neopomenutelné. Pátý nejmenší stát světa s rozlohou něco maličko přes 60 kilometrů čtverečních je průkopníkem v demokratických a státnických principech.

Útočiště Marina na hoře Monte Titano

San Marino (oficiálně Serenissima Repubblica di San Marino - Nejjasnější republika San Marino) byla založena roku již roku 301 štvancem Marinem, který utíkal před pronásledováním císaře Diokleciána (jako celá řada dalších křesťanů). Zde na svazích hory Monty Titano vybudoval se svými druhy útočiště, kde se modlili, léčili a přiváděli další nevěřící ke křesťanství.

Svoboda na věčné časy

Za vyléčení děcka bohaté Felície mu její rodina darovala právě horu Monte Titano, kde Marinus vybudoval svobodnou republiku. Sanmariňané jsou dodnes jedním z nejpatriotičtějších národů a svou zemi vždy urputně bránili. I Napoleon Bonaparte se San Marinu obdivoval a při svém tažení se mu vyhnul. San Marino si po staletí zachovávalo svou neutralitu, ale nebránilo se přijímání „trosečníků z okolí“. Včetně několika slavných, např. Giuseppe Garibaldiho, který zde nalezl nejen azyl, ale také aktivní pomoc při následném sjednocování Itálie, za což na oplátku San Mariňanům garantoval svrchovanost a nezávislost na věky. A tak se také stalo.

Daňový a turistický ráj pár kilometrů od pláže

San Marino je slavná uzavřená enkláva, sevřená ze všech stran italským územím, ačkoli není členem EU, je vstup bezproblémový a platí se eurem. Mini státeček se navíc nachází kousek od turistického centra Rimini na severním pobřeží Jadranu, což mu zaručuje možnost 60 % svého HDP pumpovat z cestovního ruchu (turistů je na území San Marina téměř 19× víc než místních obyvatel). Mimo to se jedná o známý daňový ráj, jehož poštovní známky mají mezi znalci nesmírnou hodnotu.

Pokračujte na:
Dovolená.cz