Praktické informace

Alkohol a kouření

Země zaslíbená to právě není, alespoň ne pro fandy denní sklenky a dlouhého kouře. Alkohol je v mnohých částech USA stále považován za mírně ďábelský produkt, který je třeba držet na uzdě. Přísnost zákonů se liší stát od státu. Zejména ve východních státech, ale také Utahu či indiánských rezervacích, je alkohol k mání pouze ve speciálkách zvaných „Liquor Store“. V restauracích je však alkohol poměrně běžný. Pivo a víno a některé míchané drinky (Smirnhoff apod.) jsou k běžně k dostání i v supermarketech.

Dost často bývá u mladších ročníků vyžadováno ID – průkaz totožnosti, pro kontrolu, zda dosáhly minimálního věku pro konzumaci alkoholu (21 let). K jakémukoli zakoupenému alkoholu dostanete automaticky hnědý papírový sáček (brown paper bag), aby snad spoluobčané neviděli, že holdujete ohnivé vodě. Kouření je zakázáno ve všech úředních budovách, dopravních prostředcích a obchodech. Restaurace a bary jsou také nekuřácké, krom zahrádek. Krabička cigaret vyjde na zhruba 4 - 5 dolarů.

Nakupování

Shopping je v USA mánie číslo jedna a zřejmě se i jako turisté dostanete velmi rychle na vlnu. Velká nákupní střediska bývají na předměstích. Na popularitě získají značkové outlety (starší modely). Ceny jsou uváděny bez daně a zakoupené zboží je možné do měsíce bez udání důvodu vrátit (s některými výjimkami: fototechnika, software, CD atd.).

Kriminalita

USA rozhodně nejsou tak bezpečné jako starý kontinent, nicméně situace není tak zlá, jak se často říká. New Yorský Bronx i Harlem jsou nesrovnatelně bezpečnější než v minulosti. Je potřeba se vyhýbat předměstím se špatnou pověstí, kde žijí černošské a hispánské komunity. Autobusové zastávky Greyhound lákají bezdomovce a obezřetnost je zde na místě. Říká se, že není od věci mít vždy po ruce deseti či dvaceti dolarovou bankovku, s níž se útočník obvykle spokojí, protože od průměrného Američana ani neočekává, že u sebe měl vyšší hotovost.

Nejzajímavější americké národní svátky  

třetí  pondělí v lednu: (Martin Luther King Day): narození Dr. Martina Luthera Kinga
třetí  pondělí v únoru: (Presidents' Day): svátek na počest všech amerických prezidentů
poslední  pondělí v květnu: (Memorial Day): památka Američanům padlým ve válečných konfliktech
4. červenec: (Independence Day): nejdůležitější svátek připomínající podepsání Deklarace nezávislosti (1776)
druhé  pondělí v říjnu: (Columbus Day):celebrace objevu Nového světa
11. listopad: (Veterans' Day): hold všem veteránům americké armády
čtvrtý  čtvrtek v listopadu:  (Thanksgiving Day): Den díkůvzdání – druhý nejvýznamnější svátek USA je oslavou sklizně. Tradičním pokrmem je nadívaný krocan.
31. říjen: (Halloween): Svátek všech svatých, lidé se převlékají do děsivých kostýmů a děti chodí dům od domu žádat o sladkosti.

Pokračujte na:
Dovolená.cz