Města s unikátní tváří

Pro dvacáté století byla typická velká průmyslová města. V USA například Chicago, Flint či Michigan. Dnes jsou to nemocniční města, tedy města, kterým dávají tvář slavné nemocnice. Asi nejslavnějším na světě je v tomto směru americké město Rochester s pověstnou klinikou Mayo. Nemocniční boom zažívají i další města v USA, například Cleveland.

MayoPoskytování lékařských služeb může být velmi výnosným podnikáním. Klinika Mayo v roce 2006 vykázala roční zisk 6,3 miliardy dolarů, klinika v Clevelandu 4,4 miliardy. Nemocnice v Clevelandu je nejlepší v USA na léčení kardiovaskulárních chorob, klinika Mayo je špičkou v neurologii, chorobách zažívacího traktu a endokrinologii. Obě nemocnice se spojily během svého rozvoje s řadou místních a regionálních klinik a vytvořily každá ve své oblasti rozsáhlou nemocniční síť. Klinika v Clevelandu se dnes rozkládá na ploše zhruba dvakrát větší než americký Pentagon, klinika Mayo je ještě větší.

Clevelandská klinika s 37 350 zaměstnanci se dostala počtem zaměstnanců na druhé místo ve státě Ohio za Wal-Mart. Klinika Mayo má třicet tisíc zaměstnanců přímo v Rochesteru, další tisíce pracují v jejích regionálních klinikách.

Díky obrovským ziskům si obě nemocnice mohly vytvořit rozsáhlé zázemí a doslova celá města. V okolí nemocnic vyrostly domy a hotely pro návštěvníky pacientů. Město Rochester zaznamenalo v roce 2007 2,7 milionu návštěvníků, z toho sedmdesát procent směřovalo na kliniku Mayo. Dnes má Rochester stejný počet ubytovacích míst jako sousední Minneapolis, které je čtyřikrát větší.

ClevelandClevelandská klinika je na tom podobně. Návštěvníků zaznamenala ještě víc – celé tři miliony. Ve městě vyrostla překladatelská centra, protože velké množství pacientů jsou cizinci. Klinika sama vlastní tři velké hotely, které pro ni provozuje řetězec Interkontinental. Nejpřepychovější postavený v roce 2003 se pyšní množstvím luxusních apartmánů určených především pro členy arabských královských rodin, kteří se sem běžně jezdí léčit.
Spolu s nemocnicemi se rozvíjejí i obě města. A naopak - nemocnice potřebují prosperující a čistá města, kam budou rádi přijíždět pacienti z celého světa. Je to symbióza velmi výhodná pro obě strany.

Pokračujte na:
Dovolená.cz