Egypt

Kolem blahodárného toku řeky Nil, omývána Rudým a Středozemním mořem, se nachází země, jejíž sláva se nese od dob vznešených faraónů a stavitelů ohromujících pyramid - Egypt. Egyptská kultura nenásilně míchá africké a středoasijské prvky a získává tak tajemný nádech, který ročně přitáhne miliony turistů. Řada lidí touží pohlédnout do tváře pouštní Sahary a zakusit jízdu na hřbetu velblouda. Ovšem velmi atraktivní pro své teplé klimatické podmínky jsou i egyptská pobřeží, plná příjemných hotelových komplexů, která váš pobyt změní v dovolenou snů.

 

Oficiální název Egyptská arabská republika. Leží v severovýchodní Africe u pobřeží Středozemního a Rudého moře a na Sinajském poloostrově. Velkou část území tvoří pouště Sahara a poušť Lybijská. Hlavním městem je Káhira (Al-Qahirah).V Egyptě žije přibližně 80 000 000 obyvatel.

Káhira

Když už budete cestovat do Egypta, je dobré něco vědět o jeho hlavním městě Káhiře. Nejlépe bude, když ji přímo navštívíte. Někteří sice návštěvu nedoporučují s tím, že jde o špinavé a chaotické město, ale pro dokreslení obrazu Egypta důležitá rozhodně je.

Obecně o Káhiře

Káhira je hlavním městem Egypta a zároveň nejlidnatějším městem celé Afriky. Žije zde témě 8,3 milionů lidí a vezmeme-li v potaz celou aglomeraci má Káhira přes 15,9 milionů obyvatel. Město se rozkládá v severovýchodním Egyptě, konkrétně před jižním okrajem nilské delty. K městu patří i nilské ostrovy Gezíra a Róda.

Zajímavá místa v Káhiře

Káhira nabízí k poznání mnoho památek, pojďme se seznámit s těmi nejdůležitějšími:

Al-Azhar

Al-Azhar představuje nejstarší káhirskou mešitu, která byla vystavěna už v roce 970. O 28 let později byla při této mešitě založena univerzita, která tu je dodnes. Al-Azhar bývá často označovaný jako „Vatikán islámu“. Už to svědčí o důležitosti tohoto místa.

Egyptské muzeum

V Egyptském muzeu, které bylo založeno roku 1858, budete mít jedinečnou příležitost seznámit se s velkým množstvím památek z doby starověkého Egypta. Toto muzeum má přes padesát místností. Najdete zde i artefakty z hrobu nejslavnějšího a nejtajemnějšího vládce Tutanchamona.

Citadela

Citadelu tvoří rozlehlá pevnost, která je velmi často vyhledávanou památkou. Pevnost vznikla ve 12. století a až do druhé poloviny 19. století ji obývali egyptští vládci.
Jde o stavby islámského umění, které najdete na vrcholku hory Mokattam. Prohlédněte si tu především Alabastrovou mešitu - je kouzelná.

Káhirská věž

Káhirská věž se týčí v parku na ostrově Gezíra. Má podobu lotosu a je 186 metrů vysoká. Odtud se vám nabízí hezký výhled do okolí. Při dobré viditelnosti dohlédnete i na pyramidy v Gíze. Je zde i otáčecí restaurace a bar. Tato vyhlídková věž pochází z roku 1961.

Islámská Káhira

Určitě si projděte i Islámskou Káhiru, která tvoří nejstarší část města. Je ohraničená původními hradbami ze třemi bránami. Nemiňte zde ulici al-Mu’izz li-Dín Alláh. Právě zde se totiž můžete nejvíce pokochat historickými stavbami. Prohlédněte si Hakimovu mešitu mauzoleum sultána Ghaurího, historický dům Baj Sahajmí atd.

Z dalších zajímavých míst v Káhiře si ještě jmenujme Jižní město mrtvých, Íbn Tulúnova mešitu, Khan El-Khalili…

Pokračujte na:
Dovolená.cz