Egypt

Kolem blahodárného toku řeky Nil, omývána Rudým a Středozemním mořem, se nachází země, jejíž sláva se nese od dob vznešených faraónů a stavitelů ohromujících pyramid - Egypt. Egyptská kultura nenásilně míchá africké a středoasijské prvky a získává tak tajemný nádech, který ročně přitáhne miliony turistů. Řada lidí touží pohlédnout do tváře pouštní Sahary a zakusit jízdu na hřbetu velblouda. Ovšem velmi atraktivní pro své teplé klimatické podmínky jsou i egyptská pobřeží, plná příjemných hotelových komplexů, která váš pobyt změní v dovolenou snů.

 

Oficiální název Egyptská arabská republika. Leží v severovýchodní Africe u pobřeží Středozemního a Rudého moře a na Sinajském poloostrově. Velkou část území tvoří pouště Sahara a poušť Lybijská. Hlavním městem je Káhira (Al-Qahirah).V Egyptě žije přibližně 80 000 000 obyvatel.

Karnak - Město chrámů

Chcete se pokochat nádhernými chrámy a poznat tak více z historie Egypta? Nejvhodnějším místem je pro vás Karnak - město chrámů.

Základní informace

Karnak je chrámové město, které se nachází v oblasti starověkého Vesetu, konkrétně v jeho severní části. Chrámy zde vznikaly postupně po dobu více než 2000 let. Každý z významných faraónu tento komplex rozšiřoval. Karnak byl budován zhruba od konce 3. tisíciletí do roku 30 př.n.l.

Co všechno uvidíte?

A co by vám v Karnaku rozhodně nemělo uniknout? Pojďme si některé dominanty tohoto místa přiblížit podrobněji:

Amonův chrám

Nejvýznamnější jsou nejspíš  ruiny Amonova chrámu, který představuje největší sakrální objekt světa. Jeho původní rozměry byly skutečně obrovské. V areálu je rovněž posvátné jezírko. Najdete tu také chrám bohyně Mut, která byla manželkou Amona.
Samotný Amonův chrám je tvořen mnohými domy, sochami, katedrálami, obelisky, svatyněmi. Zkrátka jde o monumentální dílo. Na zdech najdete mnoho uměleckých hieroglyfů.

Alej beraních sfing

Tato alej vás uvítá při vstupu do celého komplexu chrámů. Cesta lemovaná beraními sfingami je úchvatná.
Velký sloupový sál: V tomto sálu najdete 34 sloupů a to na ploše 102 x 53 metrů. Jednotlivé sloupy jsou vysoké čtrnáct až dvacet čtyři metrů. Sloupy jsou zdobeny na celé své ploše rytinami. Dříve byl sál zastřešen. I když zde střecha není, dopadá sem málo světla, takže určitě nic nezkazíte, když si sem vezmete baterku.

Chrám Ramesse III

Chrám byl vystavěn jako zádušně-kultovní chrámových komplex ve Střední říši. Byl zde uctívaný rovněž bůh Amon. Jde o nejlépe zachovaný chrám.

Obelisk královny Hatšepsut

Obelisk královny Hatšepsut nechala tato královna vystavět na počest boha Amón-Réa. Tedy lépe řečeno nechala vystavět dva obelisky, ale jeden z nich byl zničen. Každý z nich měl téměř třicet metrů.  Královna Hatšepsut byla panovnicí 18. dynastie.

Baví vás prohlížet si chrámy? Pak Karnak nemiňte. Dalším místem, na kterém najdete mnoho těchto památek, je Luxor.

Pokračujte na:
Dovolená.cz