Egypt

Kolem blahodárného toku řeky Nil, omývána Rudým a Středozemním mořem, se nachází země, jejíž sláva se nese od dob vznešených faraónů a stavitelů ohromujících pyramid - Egypt. Egyptská kultura nenásilně míchá africké a středoasijské prvky a získává tak tajemný nádech, který ročně přitáhne miliony turistů. Řada lidí touží pohlédnout do tváře pouštní Sahary a zakusit jízdu na hřbetu velblouda. Ovšem velmi atraktivní pro své teplé klimatické podmínky jsou i egyptská pobřeží, plná příjemných hotelových komplexů, která váš pobyt změní v dovolenou snů.

 

Oficiální název Egyptská arabská republika. Leží v severovýchodní Africe u pobřeží Středozemního a Rudého moře a na Sinajském poloostrově. Velkou část území tvoří pouště Sahara a poušť Lybijská. Hlavním městem je Káhira (Al-Qahirah).V Egyptě žije přibližně 80 000 000 obyvatel.

Egyptská kuchyně

Co si dát dobrého v Egyptě

Budete-li už v Egyptě, byla by škoda neochutnat něco z egyptské kuchyně. A na čem si zde můžete pochutnat?

Egyptské kuchyně
Egyptská kuchyně, jakou ji známe dnes, je výsledkem různých vlivů. Především na ní působily kuchyně turecké, palestinské, libanonské, ale i řecké a arabské.
Typické je pro egyptské pokrmy koření a jeho mistrovské využití, které každému pokrmu dodá tu správnou chuť.
Zdejší kuchyně méně často pracuje s masem. To je dáno tím, že je zde dražší záležitosti. O to více se soustředí na přílohy a pečivo.

Pokrmy

Nyní si přiblížíme některé egyptské speciality:

Foul
Foul je jedním ze základních tradičních jídel v Egyptě. Toto jídlo je tvořeno hnědými boby pokapanými citrónem. Podávají se zeleninou nebo jsou zapečené v chlebové placce. Z těchto bobů se také vaří polévka.

Firaakh mashwi
Oblíbenou pochoutkou je firaakh mashwi. Jde o výtečné grilované kuře. Pochutnat si na něm můžete v egyptských restauracích, ale i u pouličních stánků.

Hummus
Hummus je oblíbenou pomazánkou z luštěnin. Vhodnou přílohou k ní je arabský chléb pita.

Mahší
Mahší je pokrm tvořený zelnými nebo vinnými lístky, které se plní rýží ,bylinami a mletým masem. Variantou je mahší bez masa.

Kufta
Pod kuftou si představte šišky ze sekaného masa, především z jehněčího, které je ještě ochucené kořením a cibulí. Šišky se opékají na rožni.

Kunáfa
Máte rádi sladké? Ochutnejte kunáfu. Jde o koláč z upečených nudlí a ochucený ořechy a medem. Celé je to přelité vodou. 

Kushari
Vegetariáni si jistě oblíbí kushari, který se tvoří z čočky, těstoviny, omáčky z rajčat, oleje, česneku, smažené cibulky a z cizry. Někdy se k tomuto pokrmu přidávají i smažená játra.

Kabáb Halla
Máte rádi guláš? Ochutnejte ten zdejší, který se připravuje ze skopového masa a z kmínu.

Z dalších specialit si jmenujme např. tyto: nága (pečivo), qatájif (koblihy), kahka (buchtičky), sambásik (těstové taštičky), pilaf (kořeněná rýže), rá nifá (pečená skopová hlava)...
Často bývají také upravovány a konzumovány ryby. Z příloh je v Egyptě nejčastější rýže nebo chleba, kterého tu je mnoho druhu.

Tak co říkáte na egyptskou kuchyni? Dostali jste na nějakou tradiční pochoutku chuť? Ochutnejte a sami poznáte, zda jsou to jídla určené vašim chuťovým buňkám.

Pokračujte na:
Dovolená.cz