Egypt

Kolem blahodárného toku řeky Nil, omývána Rudým a Středozemním mořem, se nachází země, jejíž sláva se nese od dob vznešených faraónů a stavitelů ohromujících pyramid - Egypt. Egyptská kultura nenásilně míchá africké a středoasijské prvky a získává tak tajemný nádech, který ročně přitáhne miliony turistů. Řada lidí touží pohlédnout do tváře pouštní Sahary a zakusit jízdu na hřbetu velblouda. Ovšem velmi atraktivní pro své teplé klimatické podmínky jsou i egyptská pobřeží, plná příjemných hotelových komplexů, která váš pobyt změní v dovolenou snů.

 

Oficiální název Egyptská arabská republika. Leží v severovýchodní Africe u pobřeží Středozemního a Rudého moře a na Sinajském poloostrově. Velkou část území tvoří pouště Sahara a poušť Lybijská. Hlavním městem je Káhira (Al-Qahirah).V Egyptě žije přibližně 80 000 000 obyvatel.

Ze života Egypťanů

Chystáte se do Egypta? Je třeba si uvědomit, že navštívíte zemi, která se velmi liší od evropské kultury, na kterou jsme zvyklí. Proto je dobré ještě před cestou si trošku poodhalit to, jací lidé tu vlastně jsou a co od nich můžeme čekat.

Egypťané

Žije zde kolem 10 milionů lidí a většina z nich se zdržuje při povodí řeky Nilu. Obyvateli jsou převážně Arabové a pokud je nebudete nějaký způsobem provokovat, jde o milé a přátelské lidi.

V Egyptě dále žijí lidé tří etnik. Jsou jimi Beduíni, kteří dodnes žijí v kmenech a putují v pouštích. Dále jsou zde Núbijci. Ty se zdržují hlavně u hranic se Súdánem. Najdete tu také Berbery, a to převážně na severozápadě, v oblasti oázy Siva.
Většinou se setkáte se zdejšími lidmi jako s obchodníky, kteří se vám budou snažit prodat cokoliv - od kvalitních suvenýrů až po kýčovité tretky, které vám budou k ničemu.

Další lidi, které tu potkáte poměrně často, jsou žebráci. Je možné, že vás budou otravovat na každém kroku, výjimkou nejsou ani žebrající děti. Chcete-li jim dát nějaký peníz, je to vaše věc, ale počítejte s tím, že v tom okamžiku se kolem vám slétnou další žebráci a budete se jich pak těžko zbavovat. Nejlépe je ignorovat je a jít dál.

Islám v Egyptě

Egyptským náboženstvím je především islám (větev tzv. sunnitského islámu), který zde vyznává 94% věřících. Ostatní se přiklánějí ke koptskému ortodoxnímu křesťanství.

Díky islámu si zde budete moci prohlédnout mnohé mešity, ale některé jen zvenku. Mnohdy totiž nejsou nemuslimům přístupné. Do těch, které navštívíte, jděte se zahalenými rameny a koleny. Jinak vás sem nepustí.

Ženy v Egyptě

Práva arabských žen jsou stále ještě potlačována. Jejich hlavním úkolem je starat se o domov a rodit děti. Většina z nich nechodí ani do práce.Na veřejnosti je potkáte zahalené. Postupem času to je však o něco volnější a na některých místech se ženy přibližují evropskému stylu.

Ale pozor: Nehezky se zde pohlíží i na výstředně oblečené evropské ženy. Budete-li mít třeba minišaty, může se vám na mnohých místech stát, že se setkáte s pohoršenými pohledy, někdy si před vámi mohou dokonce i odplivnout. I když na druhou stranu v mnohých turistických střediscích už jsou na evropské ženy zvyklí.

Pokračujte na:
Dovolená.cz