Egypt

Kolem blahodárného toku řeky Nil, omývána Rudým a Středozemním mořem, se nachází země, jejíž sláva se nese od dob vznešených faraónů a stavitelů ohromujících pyramid - Egypt. Egyptská kultura nenásilně míchá africké a středoasijské prvky a získává tak tajemný nádech, který ročně přitáhne miliony turistů. Řada lidí touží pohlédnout do tváře pouštní Sahary a zakusit jízdu na hřbetu velblouda. Ovšem velmi atraktivní pro své teplé klimatické podmínky jsou i egyptská pobřeží, plná příjemných hotelových komplexů, která váš pobyt změní v dovolenou snů.

 

Oficiální název Egyptská arabská republika. Leží v severovýchodní Africe u pobřeží Středozemního a Rudého moře a na Sinajském poloostrově. Velkou část území tvoří pouště Sahara a poušť Lybijská. Hlavním městem je Káhira (Al-Qahirah).V Egyptě žije přibližně 80 000 000 obyvatel.

Pyramidy

Hurá za pyramidami

Co si představíte, když se řekne Egypt? Ano, určitě nádherné moře, pláže, islám, ale především pyramidy - jeden z divů světa, který láká svou monumentálností, ale i svým tajemstvím.

Tajemství pyramid
Pyramidy jsou obestřeny záhadou, kterou se nám pravděpodobně dnes už nepodaří rozluštit.
Stále si budeme klást otázky, jak je možné, že lidé ve starověku bez použití dnešní techniky mohli vytvořit tak monumentální stavby.
Dohady jsou různé. Některé jsou reálné, jiné se blíží fikci. Ty fantazijní představy mluví o mimozemské civilizaci, ve středověku dokonce převládala představa o tom, že stavitelé pyramid se vznášeli na létajících kobercích.

Ty reálné představy nejdříve vycházely z toho, že byly použité různé kladky a navijáky. Dnes se vědci spíše přiklánění k teorii otočných ramp. Dokonce byly objeveny i jejich pozůstatky. Jak ale stavba ve skutečnosti probíhala, se už asi nikdy nedozvíme.

Pyramidy v Gíze

Chcete-li navštívit pyramidy, zamiřte do Gízy. Najdete tu tři nejvýznamnější. Jsou jimi:

Cheopsova pyramida: Tato pyramida nazývaná také „Velká pyramida“ je největší v Egyptě. Do 80. let 19. století šlo dokonce o nejvyšší stavbu světa. Dosahuje výšky 138 metrů a váží přes 6 milionů tun. Stavitelem byl pravděpodobně faraon Chufua. Tento údaj však není vědecky podložený.

Rachefova pyramida: Tato pyramida je o něco menší. Má výšku 143,7 metrů. Přicházíte-li do Gízi, jeví se větší než Cheopsova pyramida, ale nenechte se mýlit. Je to tím, že Rachefovo pyramida stojí výš. Dnes ji chybí vrcholek, ale celkově je propracovanější než Velká pyramida.

Menkaureova pyramida: Je nejmenší. Dosahuje výšky 66,45 metrů a soudí se, že její menší velikost je způsobena úpadkem tehdejší říše, i když na druhou stranu šlo o velmi krásnou pyramidu, která byla obložena především červenou žulou a bílým turským vápencem. Toto obložení se nedochovalo. V 16. století bylo uloupeno.

Kromě toho zde také najdete neméně známou dominantu Egypta, kterou je Sfinga.

Vraťte se i vy na chvilku do doby dávného starověku a poznejte pyramidy - stavby, které vám vyrazí dech.

Pokračujte na:
Dovolená.cz