Změnit zemi:

Chorvatsko

Republika Hrvatska

Nejbližší, nejdostupnější a v česku nejoblíbenější v uvozovkách exotika. Poměrně malá Chorvatská republika vytěžila z rozdělení federativní Jugoslávie zřejmě nejvíce, jelikož získala dlouhatánské pobřeží, které ze země o rozloze něco málo přes 56 tisíc kilometrů čtverečních, udělalo plážovou velmoc. Pobřežní čára pevniny měří 1777 kilometrů. 

Chorvatsko se řadí do jihovýchodní Evropy, jedná se o balkánskou zemi, která hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou. Území se dělí do dvaceti krajů a samostatný status má hlavní město Záhřeb s osmi set tisícovou populací. Záhřeb je přirozeným politickým, vědeckým, ekonomickým i kulturním střediskem země.

'České Chorvatsko'

Chorvatsko je velice oblíbená turistická destinace, kam každoročně zavítají miliony turistů z celé Evropy. V prvé řadě je však Chorvatsko známé jako populární destinace Čechů, jež se do těchto krajů vracejí už desítky let. A není ani velkou nadsázkou rčení, že na chorvatských plážích je v sezónně více slyšet češtinu než chorvatštinu. Čtyři a půl milionové Chorvatsko je na cestovním ruchu silně závislé. Turismus garantuje práci, táhne ekonomiku a sype do státní i soukromých pokladen potřebné valuty.

Chorvatsko už  zdaleka není tak levné jak bývalo, avšak kombinace průzračně čistého Jadranu, udržovaných pláží a úžasných hor zvedajících se hned od moře spolu s výtečnou dostupností láká každoročně kolem milionu Čechů, aby se znovu vydali do této balkánské země.

Změna větrů

Co se již pozvolna mění, je styl trávení dovolené. I čeští turisté, dříve tak navyklí na transport řízků do apartmánů u modrého Jadranu, začínají přicházet na to, že dovolená je nejen poznávání nových krajů, ale i degustace místní gastronomie. Chorvatská kuchyně hodně využívá svého dlouhého pobřeží a strava je hojná na rybí pokrmy a dary moře.

Pestrá nabídka

Chorvatsko má co nabídnout i v oblasti poznávání. Chlubí se památkami, národními parky, pitoreskními jezery a pohostinným obyvatelstvem. Není nikterak neobvyklé, že se lidé do Chorvatska vrací na úplně stejná místa do stejných apartmánů, kde je s domácími pojí dlouholeté vztahy. Uzavřeným Čechů také vyhovuje příbuznost jazyků a možnost domluvit se na základě slovanského základu obou jazyků. Mezi Chorvaty  samotnými dokonce koluje vtip, že Češi znají chorvatsko lépe než sami Chorvati.

Nabídka je téměř nevyjmenovatelná

Nejvíce turistů míří na dlouhé pobřeží Dalmácie, které se dělí na Severní, Střední a Jižní s centry Šibenik, Zadar, Trogir, Split nebo Dubrovník. Zde vyniká slavná Makarská riviéra. Chorvatsko se také chlubí mnoha ostrovy, z nejznámějších jmenujme Hvar, Brač, Korčula, Krk, Pag nebo Rab. Velmi oblíbený je sever a letoviska na Istrijském poloostrově – agroturistický Novigrad, obrovské prázdninové celky jako Poreč, Umag, mondénní Rabac s lázeňskou historií nebo Rovinj s četnými benátskými odkazy.

Dovolená.cz