Chorvatsko a doprava

Letecky nebo vlastní dopravou

Jedním z důvodů, proč je Chorvatsko tak populární mezi českými turisty, je skutečnost, že je poměrně blízko a výborně dostupné automobilovou dopravou. Češi, ještě z minulosti navyklí na cestování do bývalé Jugoslávie s po střechu nacpaným autem, s touto tradicí rádi zůstávají do dnešních dnů.

Alternativou je samozřejmě letecká doprava do Záhřebu, Splitu nebo Dubrovníku. Například do Splitu létají celoročně Click4Sky a ČSA a sezónně také Smartwings. Variantou jsou samozřejmě charterové lety cestovních kanceláří.

Dálnice

I přes veliký boom nízkonákladových společností stále většina turistů míří do Chorvatska na vlastní pěst a preferuje nezávislý způsob cestování s využitím vlastního vozu. K tomu je nutné mít doklad o pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu), kterou vyžadují policejní kontroly. Při cestě do Chorvatska je třeba počítat s vyššími náklady nejen na pohonné hmoty, ale také na dálniční poplatky ve Slovinsku. Týdenní je za 15 euro.

Mýtné se platí za konkrétní úsek dálnice a také podle typu vozidla. Rozlišují se čtyři kategorie vozidel: osobní vozidla (2 nápravy), osobní vozidla s přívěsem a dodávky (3 nápravy a více), autobusy a kamiony. Dálnice je možno platit buď v hotovosti nebo mezinárodními platebními kartami. Dopravní nehody řeší místně příslušný soud a pro zpětné vycestování ze země je nezbytné vyžádat si protokol o nehodě a poškozeném vozidle. Bez něho nebude možné opustit Chorvatsko.

Pokuty

Za porušení předpisů se udělují různě vysoké pokuty. Při zjištění řízení pod vlivem alkoholu platí následující: do 0,5 ‰ zaplatíte cca 1 000 HRK, do 1,5 ‰ přijdete minimálně o 2 000 HRK a jako bonus zákaz řízení na tři měsíce a nad 1,5 ‰ alkoholu v krvi stojí přinejmenším 3 000 HRK  spolu se zákazem řízení na půl roku.

Stejně jako v ČR i zde platí zákaz používání mobilního telefonu bez hands-free (pokuta 500 HRK). Jestliže si půjčíte motocykl, je povinné používat přilby – pod pohrůžkou pokuty 700 HRK. Rychlostní limity jsou stejné jako u nás, čili na dálnici maximálně 130 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h, ostatní komunikace mimo obce 90 km/h a v obcích můžete jet maximálně 50 km/h. S českými policisty je možné se setkat v Chorvatsku od července do poloviny září, a to v Omiši, Trogiru a Splitu. V případě potřeby poskytnou kontakt jejich chorvatští kolegové na číslech 92 nebo 112.

Pokračujte na:
Dovolená.cz