Zajímavosti o Chorvatsku

Přírodní zajímavosti a národní parky

Chorvatská republika se chlubí 24 lesoparky, desítkami ornitologických či botanických rezervací, šesti přírodními parky a osmi národními parky. Jsou to tyto národní parky Krka, Kornati, Mljet, Brijuni, Risnjak, Severní Velebit, Paklenica a slavná Plitvická jezera. Mezi další přírodně zajímavá místa patří řeka Dráva, která je jedním z nejčistších evropských vodních toků, řeka Dobra v Karlovaci známá rovněž svou čistotou, peřejemi  a atraktivními kaňony.

Na Istrii si nenechte ujít zajímavou zátoku zvanou Limski Zajev, která nápadně připomíná norské fjordy. Fanoušci koupání a krásných pláží by si neměli nechat ujít pláž Zlatni Bol na ostrově Brač, která je považována za nejkrásnější pláž na Adriatickém pobřeží. Chorvatsko je bohaté také na jezera, mezi unikátní se počítá Crveno jezero a Modro jezero, obě dvě krasového původu.

Poblíž ostrova Vis na ostrůvku Bisevo se rozkládá úchvatná Modrá Jeskyně, která zdatně konkuruje slavné jeskyni na ostrově Capri. Delta řeky Naretva na jihu země láká všechny ornitology svou unikátní rákosovou vegetací, kterou se živí místní roztodivné ptactvo.

Chorvatské zvyky a svátky

Chorvatská populace čítá asi 4,4 milionu obyvatel, ale mnoho Chorvatů žije mimo Chorvatskou republiku v důsledku neustálé emigrace od 19. století do současné doby. Odhaduje se, že jen v západní Evropě žije asi milión Chorvatů, mimo Evropu žijí podle odhadů 3 milióny.

Naopak na území Chorvatské republiky žije celá řada menšin (Srbové, Bosňáci, Slovinci, Italové, Maďaři a Čechy či Slováky nevyjímaje), což do určité míry ovlivnilo chorvatskou kulturu. Co se státních symbolů týče, tak státní znak tvoří šachovnice 25 bílých a červených polí, ve stylizované koruně nad ní je pět malých štítů s historickými erby. Státní vlajka  má tři vodorovné pruhy - červený, bílý a modrý (dědictví revoluce roku 1848) a  uprostřed vlajky je chorvatský státní znak.

Státní hymna se nazývá Lijepa naša domovino (Krásná naše vlasti), autorem textu je básník A. Mihanović. Zhudebněna a za státní hymnu byla uznána až roku 1974.

Státní svátky

1.1.             Nový rok
6.1.             Tři králové
27. - 28. 3.   Velikonoce
1.5.             Svátek práce
26. 5.          Boží Tělo (pohyblivý svátek)
22. 6.          Den protifašistického boje
25.6.           Den Státnosti
5. 8.            Den vítězství a díkůvzdání vlasti
15. 8.          Nanebevzetí Panny Marie
8.10.           Den nezávislosti
1.11.           Svátek Všech svatých
25.-26. 12.   Vánoční svátky

Pokračujte na:
Dovolená.cz