Jadranská kuchyně

Kuchyně jadranského přímoří je pestrá, nabízí jídla ovlivněná kuchyní italskou, rakouskou a maďarskou či tureckou. I když se stále najdou tací, co nafasují fábii zmrazenými řízky, zavařenými českými omáčkami a pivem a vyrážejí poznávat nové jižní kraje, lze již vystopovat pomalu se obracející trend a turisty, kteří jedou do cizích zemí také poznávat nejen moře, ale i gastronomickou stránku.

Hotelová kuchyně

Většina  hotelů nabízí buď plnou penzi, polopenzi nebo stále populárnější all-inclusive. Hodně záleží na stylu hotelu, jaká strava Vám bude servírována, proto byste měli výběru věnovat důkladnou pozornost, chcete-li ochutnat chorvatské speciality. V některých zařízeních se totiž turisté setkávají s polo-českou stravou nebo minimálně středoevropskou.

Některým to vyhovuje, zatímco jiní cestovatelé to nemohou vystát. Pro gurmány lze doporučit buď all inclusive program nebo pouze ubytování a poté stravování dle libosti mimo hotel.

Chorvatské speciality

Ve všech městech, turistických osadách a u hlavních silnic je nespočet restaurací, taveren, vinných sklípků, pizzerií a samozřejmě mezinárodních fast food řetězců. Dobrý poměr ceny a kvality představují tzv. domácí restaurace nabízející „chorvatskou kuchyní“. V Dalmacii a na ostrovech figurují v nabídce hlavně ryby a mořské plody.

Zatímco vnitrozemí je proslulé masitými pokrmy. Výborné jsou pečené štrukle, krůta s mlinci, velmi oblíbené je jehněčí či pečené sele. K nejchutnějším sladkostem patří makové a ořechové koláče, tvarohový závin a rozmanité ovocné dezerty.

Typickým jídlem v chorvatské domácnosti je dalmatský nebo istrijský pršut, ovčí sýr z Pagu nebo Liky, slavonský kulen, výborné samoborské nebo zagorské klobásy, tvaroh s kyselou smetanou.

Pitivo

Pěstování vinné révy má v Chorvatsku dlouhou tradici. Vinařskému průmyslu se daří jak na ostrovech, tak na pobřeží a vnitrozemí nevyjímaje. Jaderské pobřeží je charakteristické červenými víny jako merlot, kabernet, teran, opolo, plavac nebo dinga. Z bílých jmenujme muškát, malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, žlahtina.

Mezi destiláty jasně vede pálenka rakije, následovaná travaricou a lozova. Z destilátů jsou nejoblíbenější rakije (pálenky), travarica, lozovača a z dezertních nápojů prošek a maraschino.

Pokračujte na:
Dovolená.cz