Praktické informace o Chorvatsku

Vstup do země

K návštěvě Chorvatska stačí občanský průkaz a maximální délka pobytu je tři měsíce. Při cestě autem musí být řidič a vozidlo vybaveno řidičským průkazem, osvědčením o technickém stavu vozidla a zelenou kartou (doklad o zaplacení pojištění zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla v zahraničí).

Lidé, jazyk a náboženství

V Chorvatsku žije kolem 4,5 milionů obyvatel, z velké většiny Chorvatů (necelých osmdesát procent). Chorvatská  diaspora je poměrně početná a hodně lidí z domovů vyhnala krvavá občanská válka v 90. letech.  Chorvatská populace je značně urbanizovaná, přes 50 % žije ve městech.

Co se víry týče, asi 79 % obyvatelstva je římskokatolického vyznání. Zbytek tvoří ostrůvky islámu a pravoslaví. Chorvaté hovoří vlastním jazykem – chorvatštinou, která je  velmi blízká srbštině, do roku 1992 byla v Jugoslávii považována za jednu z "variant, či typů" tzv. srbo-chorvatského jazyka.

Měna a cenová hladinou

Chorvatskou platební jednotkou je kuna (HRK), která se dělí na 100 lipa, Bankovky jsou v těchto hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 kuna. Valuty se mění v bankách, ve směnárnách, na poštách a ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů. V některých místech na jaderském pobřeží není problém směnit ani české koruny.

Platební terminály a kreditní karty dorazily pochopitelně i do těchto končin. Ceny jsou vyšroubované nejvíce během hlavní sezony a ceny jsou v průměru podobné jako v Čechách. Nejlevněji nakoupíte v supermarketech a odpoledních hodinách na tržnici.

Zdravotní a bezpečnostní stránka

Mezi ČR a Chorvatskem existuje mezistátní smlouva o poskytování nezbytné zdravotní péče. Nicméně zdravotní pojištění je vhodné. Za drobné ošetření (do 50 €) se platí v hotovosti a podle doložených účtenek je poté vyinkasováno na pojišťovně. V případě  nutnosti vážnějšího a dražšího zákroku je třeba kontaktovat asistenční linku pojišťovny a řídit se podle konkrétních pokynů.

Důležité kontakty

V Záhřebu funguje nonstop konzulární služba na čísle 00385 91 6121533. Další konzulární jednatelství se nachází ve Splitu (0038521344866) a ve Rijece (0038551212515). Důležitá telefonní čísla k poznamenání jsou: Policie: 92,  První pomoc: 94,  Požárníci: 93

Pokračujte na:
Dovolená.cz