Změnit zemi:

Pula - Chorvatsko

Strategický vojenský přístav

Samozvaná metropole Istrijského poloostrova s cca 65 tisícovou populací, je kulturním a hospodářským centrem celé chorvatské Istrie. Leží ve velice dobře chráněné zátoce, což umožnilo vznik místnímu vojenskému přístavu.

Pula je centrem průmyslu, vyrábí se zde lodě, sklo, daří se zde kovoprůmyslu i textilnímu průmyslu. Nemalý význam má jako dopravní uzel, nachází se zde letiště, železniční uzel a samozřejmě přístav, odkud jezdí trajekty jak po Chorvatsku, tak do sousední Itálie.

Turistická tvář Puly

Pro své významné antické pamětihodnosti je Pula cílem výletů, krom jiného jde také o festivalové a kulturně založené město. Okolí Puly je poseto rekreačními středisky, směrem na severozápad najdeme letovisko Puntižela, jihozápadním směrem leží Zlatne sžijeme, Veruda nebo Verudela. Založení Puly má údajně souvislosti s legendární plavbou Argonautů, později se zde vystřídaly u moci různé národy a Římané dali městu název Colonia Iulia Pollentia Herculanea (z toho dnešní Pula).

Rakouské panství přineslo Pule coby hlavnímu rakouskému přístavu nebývalý rozkvět a boom, zato druhá světová válka zanechala Pulu těžce poničenou – padlo 40 % budov. K hlavním atrakcím patří Arena – římský amfiteátr z prvního století. Jedná se o pátý nejzachovalejší v Evropě je považován hned po římském Koloseu za nejfenomenálnější stavbu svého druhu na světě.

Pula - zájezdy

Pokračujte na:
Dovolená.cz