Změnit zemi:

Šibenik - Chorvatsko

Starý dobrý Šibenik

Šibenik je relativně staré město s důležitým přístavem. Relativně proto, že jeho původ nesahá do antiky, jak je u řady chorvatských měst běžné, nýbrž jeho nejstarší historie se datuje do slovanského osídlení. Město bylo po svém založení králem Krešimirem IV. dobyto Benátčany a tři sta let známé pod názvem Sebenico. Po pánech z benátské laguny zde vládli Rakušané a po nich Italové, až se Šibenik vrátil do chorvatských rukou.

V současné době se jedná o známou rekreační oblast Severní Dalmácie. Nedaleko Šibeniku leží velké turistické středisko Solaris s širokou paletou turistického vyžití. Ve středisku se nachází několik hotelů, apartmánových komplexů a autokempů. Součastí areálu je velmi malebná marina, kde si lze pronajmout jachu či malý člun. Pláže jsou zde oblázkovité nebo vybetonované placy. Najdete i přírodní skalnaté útesy, stejně jako pláže písečné, skládající se z uměle navezeného písku.

Kudy kam v Šibeniku?

Šibenik je výtečným bodem k návštěvě vodopádů. Ale pokud se vám nechce do přírody, zůstaňte v Šibeniku samotném. Jistě nezklame! Buďto se lze vydat trajektem na návštěvu blízkých ostrovů, nebo obdivovat krásy starého města. Ústřední památkou je katedrála sv. Jakuba (Sveti Jakov), budována celých 130 let a roku 1561 finálně dokončená v renesančním slohu (byť s gotickými prvky).

Monumentální vápencová katedrála je vysoká 32 m a zdobena bračským mramorem. Kousek od katedrály stojí náměstí Trg Republike. Mezi další hodnotné památky patří Biskupský palác z 15. století a Orsini palác, popřípadě pevnost svaté Anny, které spolu s dalšími dvěma pevnostmi tvořila původní městské opevnění.

Pokračujte na:
Dovolená.cz